Każde 10 cm więcej w pasie to większe ryzyko raka prostaty

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-07-2017, 15:03

Każde 10 cm więcej w pasie to większe ryzyko raka prostaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że mężczyźni, którzy są wysocy i mają większy obwód w pasie mogą być bardziej narażeni na rozwój agresywnej formy raka gruczołu krokowego oraz na zgon z jego powodu.

W badaniach wzięło udział blisko 142 tys. mężczyzn z ośmiu krajów, zarejestrowanych w bazie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). U ponad 7 tys. uczestników zdiagnozowano raka prostaty.

Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich danych, naukowcy stwierdzili, że ryzyko zgonu z powodu raka gruczołu krokowego wzrastało o 18 proc, a ryzyko rozwoju nowotworu o wysokim stopniu złośliwości o 13 proc. z każdym zwiększeniem obwodu w pasie o 10 cm.

Wzrost nie był związany z ogólnym ryzykiem raka prostaty, jednak zaobserwowano, że wraz z każdymi dodatkowymi 10 cm ryzyko złośliwego raka prostaty wzrastało u pacjentów o 21 proc., a ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu - o 17 proc.

- Te rezultaty zwracają uwagę na znaczenie analizowania czynników ryzyka raka prostaty osobno dla nowotworów o różnym stopniu zaawansowania i złośliwości. Choć mężczyźni nie mają wpływu na swój wzrost, mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju agresywnego nowotworu poprzez utrzymywanie prawidłowej wagi - komentuje autorka analizy dr Aurora Perez-Cornago.

Wnioski naukowców opublikowało pismo "BMC Medicine".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH