Kraków: Bank Mleka Kobiecego podsumował pierwszy rok działalności

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-05-2017, 14:43

Kraków: Bank Mleka Kobiecego podsumował pierwszy rok działalności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bank Mleka Kobiecego działający przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie podsumował pierwszy rok swojej działalności - zebrano 351 litrów mleka kobiecego, z pomocy skorzystało niemal 150 małych pacjentów.

Bank mleka pomaga matkom, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą karmić noworodków - m.in. wcześniaków - własnym mlekiem. Dla małych pacjentów pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne.

Anna Kotlińska, koordynatora Banku Mleka Kobiecego poinformowała, że w pierwszym roku działalności instytucja zarejestrowała 56 honorowych dawczyń.

- Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka szpital wyrównuje szanse wcześniaków w dostępie do najlepszego, najzdrowszego pokarmu - mleka kobiecego - zaznaczyła.

Bank Mleka Kobiecego Ujastek jest nowoczesnym laboratorium non-profit, które zajmuje się gromadzeniem, transportowaniem, sortowaniem, badaniem, pasteryzowaniem, przechowywaniem i przekazywaniem mleka kobiecego potrzebującym noworodkom znajdującym się w szpitalach Małopolski. Placówka zaprasza do współpracy mamy karmiące piersią, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka. Przyjmuje też pokarm od wcześniej zarejestrowanych honorowych dawczyń.

Oprócz tego bank promuje karmienie naturalne oraz edukuje rodziców i pracowników medycznych w zakresie laktacji.

Kotlińska zaznaczyła, że honorową dawczynią mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji i dysponuje nadwyżkami mleka.

- Często są to mamy wcześniaków, które odciągają mleko dla swoich dzieci. Ponieważ wcześniaki potrzebują małych ilości mleka na jedno karmienie, pozostałą ilość mleka matki mogą zamrozić dla swojego dziecka albo przekazać do banku - wyjaśniła.

Jak podkreślają lekarze, mleko matki jest niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikatowe właściwości zdrowotne o działaniu krótko- i długoterminowym.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem wojewódzkim do spraw neonatologii prof. Ryszardem Lauterbachem. Jest trzecim regionalnym bankiem mleka w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH