Limanowa: aptekarstwo z pogranicza

PO GODZINACH

Autor: limanowa.in/rynekaptek.pl   31-08-2017, 10:14

Limanowa: aptekarstwo z pogranicza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pt. „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu”, która poświęcona jest dziejom aptekarstwa. Wystawa odkrywa tajniki tradycyjnego tworzenia leków i ukazuje urok dawnych aptek.

Wystawa była opracowywana i przygotowywana od przeszło pół roku została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Akcentuje podobieństwa dawnego aptekarstwa dla całego pogranicza, o czym decydowało w dużej mierze ujednolicone prawo cesarstwa Austro-Węgierskiego. 

Goście mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć wystawę, która nie tylko prezentuje dzieje aptekarstwa na pograniczu polsko-słowackim ale również odtwarza bardzo wiernie wnętrze limanowskiej apteki.

Podczas oficjalnego otwarcia został uroczyście przyznany tytuł „Mecenasa Muzeum” Markowi Sosence – krakowskiemu antykwariuszowi, który ofiarował wiele interesujących eksponatów, które uzupełniły wystawę aptekarską, na przykład o oryginalne recepty z początku XX wieku.

Został także zaprezentowany premierowy krótki film dokumentalny poświęcony dziejom aptekarstwa oraz historii pięciu pokoleń limanowskich aptekarzy. „Ten krótki seans wprowadził wszystkich w atmosferę dawnych tradycji aptekarskich charakterystycznych dla polsko-słowackiego pogranicza” – czytamy.

Ponadto film opowiada o Klementynie Bączkowskiej, kobiecie-farmaceutce, której największą pasją były wędrówki po polskich i słowackich Tatrach. Atmosfera ta pozwoliła z odpowiednim nastawieniem i większym zrozumieniem przekroczyć gościom po raz pierwszy progi wystawy „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu”.

Więcej: https://limanowa.in/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH