Lit dodany do kranówki zapobiegnie demencji?

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   01-09-2017, 15:19

Lit dodany do kranówki zapobiegnie demencji? W pierwszym randomizowanym badaniu okazało się, że podawanie przez dwa lata małych dawek litu osobom ze średnim stopniem upośledzenia zdolności poznawczych poprawiało ich stan

Podawanie małych dawek litu osobom ze średnim stopniem upośledzenia zdolności poznawczych korzystnie wpływa na pracę ich mózgu - uważają duńscy naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Wyniki opublikowano na łamach „JAMA Psychiatry”.

W pierwszym randomizowanym badaniu okazało się, że podawanie przez dwa lata małych dawek litu osobom ze średnim stopniem upośledzenia zdolności poznawczych poprawiało ich stan. Również kolejny projekt, w którym udział wzięły osoby chore na alzheimera, wskazywał, że podawanie litu przez 15 miesięcy wiąże się z pewnymi korzyściami dla pracy ich mózgu.

Naukowcy przeanalizowali dane zdrowotne ponad 800 tys. mieszkańców Danii z lat 1970-2013. W tym czasie u 73 tys. z nich zdiagnozowano demencję. Informacja ta została zestawiona z analizami wody pitnej, jaką dostarczało 151 miejskich wodociągów zaopatrujących 42 proc. całej populacji Danii. Skupiano się przede wszystkim na zawartości litu, który w pewnych ilościach znajduje się w każdym systemie wodnym.

Po uwzględnieniu wszystkich czynników okazało się, że osoby, które miały dostęp do wody zawierającej powyżej 15 mikrogramów litu na litr, były o blisko 17 proc. mniej narażone na rozwój demencji niż te, które piły wodę z zawartością litu od 2 do 5 mikrogramów na litr.

Czy to oznacza, że powinno się zacząć dodawać lit do kranówki? Z tym ostrożnie. Uczeni zauważają, że obecne badania pozostawiają jeszcze wiele kluczowych pytań bez odpowiedzi. O ile bowiem duże ilości litu (powyżej 15 mikrogramów na litr) chroniły przed demencją, o tyle umiarkowane ilości (od 5 do 10 mikrogramów na litr) zdawały się zwiększać to ryzyko. No i oczywiście apelują, by przypadkiem nikt na własną rękę nie próbował dodawać litu w ramach ewentualnej profilaktyki przyszłej demencji.

O tym wszystkim zdecydują wyniki kolejnych badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH