Litwa: w aptekach w Wilnie startują szczepienia przeciw Covid-19

PO GODZINACH

Autor: Kurier Wileński, Rynek Zdrowia   04-06-2021, 10:15

Litwa: w aptekach w Wilnie startują szczepienia przeciw Covid-19 Na początek szczepienia ruszają w trzech wileńskich aptekach. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W Wilnie szczepienia przeciw Covid-19 ruszają na początek w trzech aptekach. Proces rejestracji na szczepienie w aptece wygląda tak samo, jak rejestracja do centrum szczepień.

Jak podaje na łamach Kuriera Wileńskiego Lina Korizniene, dyrektor administracji Samorządu Miasta Wilna, z czasem liczba aptek ze szczepieniami będzie się zwiększać.

Korizniene wskazuje, że chociaż liczba szczepień w aptekach nie będzie duża, to dla części mieszkańców będzie to bardzo wygodne.

W których aptekach szczepienia przeciw Covid-19 w Wilnie

Apteka w galerii handlowej Nordika będzie szczepić przeciw Covid-19 codziennie od godziny 18:00 do 20:00;  apteka Eurovaistine w niedziele od godziny 10:00 do 18:00, a apteka Gintarine vaistine w środy, czwartki i piątki w godzinach 10:00-16:30.

Osoby, które chcą zarejestrować się na szczepionkę w aptece, będą musiały wykonać te same czynności, co w przypadku rejestracji na szczepienie w centrum szczepień Litexpo.

Na szczepienie przeciw Covid-19 należy się zapisać na stronie vakcina.vilnius.lt, a wybierając preferowane miejsce szczepienia, będzie można wybrać jedną z aptek.

Co ze szczepieniami przeciw Covid-19 w aptekach w Polsce

W piątek, 28 maja, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, do art. 86 Prawa farmaceutycznego, dodano ustęp, na mocy którego farmaceuci uzyskali prawo do szczepienia w aptekach przeciwko COVID-19. Dzień później ustawa weszła w życie. 

Regulacja ta jest bardzo ważna dla farmaceutów, ponieważ daje możliwość tym spośród nich, którzy przeszli certyfikowane szkolenia, wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach. Niestety zgodnie z nowelą farmaceuci będą mogli w aptece szczepić tylko przeciw COVID-19. 

Czytaj też: Farmaceuci z prawem do szczepienia, ale tylko na Covid-19

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH