Lockdown i kwarantanna zmieniły godziny snu i jego jakość

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-11-2020, 15:02

Lockdown i kwarantanna zmieniły godziny snu i jego jakość Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lockdown i kwarantanna z powodu pandemii zmieniły sen Włochów, a często pogorszyły też jego jakość - to wyniki badań prowadzonych na uniwersytecie w Parmie. Odnotowano zmiany w porze wstawania i zasypiania. Wiele osób śpi też dłużej w ciągu dnia.

Badania pod kierunkiem profesora Christiana Franceschiniego, opisane w piśmie naukowym "Frontiers in Psychology" wskazują, że 55 procent ankietowanych przyznało, że jakość ich snu zmniejszyła się, a przyzwyczajenia uległy istotnym zmianom. Największe dotyczą godzinowego cyklu snu i czuwania. Niektórzy wcześniej wstają i chodzą spać, inni robią to znacznie później niż dotychczas.

Naukowcy analizując ankiety ponad 6 tysięcy mieszkańców Włoch w wieku od 18 do 82 lat odnotowali, że zmiany te są proporcjonalne do poziomu stresu, niepokoju i depresji.

Związek ten jest zarazem dwukierunkowy - zaznaczyli badacze.

Jak wyjaśnili, wprowadzone restrykcje z powodu pandemii podniosły poziom stresu, co ma wpływ na jakość snu. Z kolei naruszenie normalnego rytmu sen - czuwanie i zakłócenia wypoczynku nocnego wpłynęły na pogorszenie się stanu psychicznego.

Z badań wynika, że kobiety są teraz bardziej narażone na problemy ze snem. Jedna trzecia z nich wykazała wysoki lub średni poziom stresu, niepokoju i depresji.

Według naukowców wyniki te "ukazują głęboki wpływ lockdownu na zdrowie psychiczne Włochów i dowodzą, jak ważne jest to, aby obok pomocy ekonomicznej zapewniono im też wsparcie psychologiczne".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH