Łzy różnią się składem chemicznym

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   25-07-2017, 14:21

Łzy różnią się składem chemicznym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Łzy wzruszenia, złości, żałoby, bólu, a także szczęścia lub rozbawienia, jak się okazuje mają inny skład chemiczny - oprócz wody i soli zawierają też hormony -  tłumaczą naukowcy.

Podstawowy rodzaj łez to te, które odpowiedzialne są za nawilżanie rogówek oczu i zapewnienie ochrony przed mikroorganizmami. Składają się głównie z wody, niewielkiej ilości soli, białka oraz lizozymu i laktorefyny - substancji przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych.

Nieco inne są łzy wydzielane w odpowiedzi na podrażnienia - te, które ronimy nieświadomie, kiedy wpadnie nam do oka ciało obce, zawieje dym z ogniska lub gdy obieramy cebulę. Te odruchowe łzy mają spłukać substancje drażniące oko. W swoim składzie mają więc więcej wody i wyższą zawartość przeciwciał, które miałyby powstrzymać ewentualne zakażenie. Odruchowe, oczyszczające łzy wywołać może nie tylko podrażnienie oczu, ale także jasne światło, kaszel, wymioty, ziewanie czy zjedzenie bardzo ostrych potraw.

Wreszcie łzy trzeciego rodzaju płyną z emocji - wzruszenia, złości, żałoby, bólu, a także szczęścia lub rozbawienia. Te łzy mają inny skład chemiczny - oprócz wody i soli zawierają hormony: prolaktynę (hormon odpowiedzialny za przywiązanie, wydzielający się tuż po porodzie czy orgazmie), enkefalinę leucynową (o działaniu przeciwbólowym) i ACTH (hormon adrenokortykotropowy pobudzający wydzielanie hormonów stresu - kortyzolu i adrenaliny).

Łzy, które ronimy pod wpływem emocji, zawierają nawet do 25 proc. więcej białka od tych, które tylko "przepłukują" oczy. Dzięki temu są bardziej lepkie, przywierają do skóry, nie spływają tak szybko, co czyni je bardziej widocznymi dla innych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH