Międzynarodowy Dzień Farmaceuty czy turecki Narodowy Dzień Farmacji?

PO GODZINACH

Autor: Twitter, FIP, LJ   14-05-2021, 11:02

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty czy turecki Narodowy Dzień Farmacji? Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, składa życzenia farmaceutom (fot. TT MZ)

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, od 2010 roku, oficjalnie obchodzony jest 25 września. Skąd zatem data 14 maja?

14 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Farmaceuty.

Z tej okazji pojawiają się życzenia. Złożył je m.in. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, a także GIF i URPL.

"Składamy wszystkim farmaceutom najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy, satysfakcji z jej wykonywania oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Dziękujemy za Waszą pracę i obecność na pierwszej linii walki z pandemią!" - napisał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Święto z tureckimi korzeniami

Początki obchodów tego dnia sięgają korzeniami Turcji. W tym kraju, począwszy od 1968 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Farmacji. 14 maja w całym kraju odbywają się uroczystości i różnorodne wydarzenia edukacyjne, organizowane przez Tureckie Stowarzyszenie Farmaceutów (TPA).

Idea obchodów pojawiła się po raz pierwszy w 1949 roku, kiedy to farmaceuta Remzi Kocaer (1904–1977) opublikował artykuł z taką sugestią.

Pomysł ten był omawiany w latach pięćdziesiątych, aż w końcu w 1958 roku III Wielki Kongres TPA zdecydował o powołaniu komisji „Pharmacy Day”.

Komisja ta - złożona z historyków farmacji, naukowców i farmaceutów - została poproszona o znalezienie najbardziej odpowiedniej daty.Pierwotnie zasugerowano 5 listopada. Była to symboliczna data ukończenia szkoły w 1840 roku przez Ahmeta Mustafy Efendiego, pierwszego farmaceuty ery otomańskiej.

Pierwsze oficjalne obchody Narodowego Dnia Farmacji

Data ta zbiegła się również z odbywającymi się co dwa lata kongresami TPA, co oznaczało, że ​​obie te uroczystości można obchodzić mniej więcej w tym samym czasie.

W końcu jednak 5 listopada nie został ustalony jako data National Pharmacy Day. Sprawa się ciągnęła bez rozstrzygnięcia, aż w 1968 roku, kiedy sprawy w swoje ręce wziął Azmi Kerman, student Wydziału Farmacji Uniwersytetu w Stambule, przewodniczący samorządu studenckiego. Przy poparciu dziekana swojego wydziału i jednocześnie ówczesnego prezesa TPA, 14 maja 1968 roku zorganizowano pierwsze oficjalne obchody Narodowego Dnia Farmacji.

Dlaczego wybrano tę konkretną datę?

Wybór 14 maja związany jest z czasami panowania sułtana Mahmuda II (1785–1839). Przeprowadził on reformy prawne i wojskowe, rewolucjonizując też system edukacji. W 1827 roku w Stambule otwarto Cesarską Szkołę Medyczną, zaś 14 maja 1839 roku odbyły się pierwsze lekcje farmacji, w obecności samego sułtana Mahmuda II.

Kilka państw przejęło tę datę, ustanawiając ją również jako narodowe święto  farmaceutów.

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty 25 września

W sumie jednak Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, od 2010 roku, oficjalnie obchodzony jest 25 września. Tego dnia 1912 roku powstała Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP).

Co ciekawe, obchody tego dnia są efektem inicjatywy Tureckiego Stowarzyszenia Farmaceutów. W 2009 roku TPA zasugerowała coroczne obchodzenie Światowego Dnia Farmaceuty 25 września. Propozycja została jednogłośnie przyjęta i dzień ten stał się obchodzony na całym świecie.

Niezależnie od oficjalnych czy mniej oficjalnych dat mających zwrócić uwagę na zawód farmaceuty, życzymy satysfakcji z pracy, niezależności zawodowej oraz szacunku pacjentów i innych interesariuszy rynku każdego dnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH