Mikrobiom człowieka kryje niezidentyfikowane wirusy?

PO GODZINACH

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   30-08-2017, 15:14

Mikrobiom człowieka kryje niezidentyfikowane wirusy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według najnowszych badań amerykańskich uczonych wynika, że żyjące w ludzkim organizmie drobnoustroje są znacznie bardziej zróżnicowane niż wcześniej przypuszczano.

Badacze poszukiwali nieinwazyjnych sposobów prognozowania, czy system immunologiczny pacjenta z przeszczepem uzna nowy narząd za obcy. Członkowie zespołu ocenili, że rozwiązaniem może być analiza próbek krwi w poszukiwaniu wolnych nici DNA i jego fragmentów krążących swobodnie w osoczu. Oprócz części DNA pacjenta i dawcy narządu, uzyskano także obszerny obraz kolekcji bakterii, wirusów i innych mikrobów, które tworzą mikrobiom danej osoby - informuje Rzeczpospolita.

Zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że spośród wszystkich fragmentów DNA nie pochodzących od człowieka, 99 proc. nie pasowało do niczego, co można było znaleźć w istniejących genetycznych bazach danych. Badania nieznanych fragmentów DNA wskazują, że większość z nich przypomina proteobakterie i niezidentyfikowane wirusy.

Badacze zapowiadają dalsze badania. W ich opinii nowe wirusy mogą być związane z chorobami, których przyczyn dotychczas nie zidentyfikowano.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH