Młodzi Polacy coraz częściej chorują na anoreksję

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-08-2017, 15:19

Młodzi Polacy coraz częściej chorują na anoreksję Do 20 proc. chorych na anoreksję podejmuje próby samobójcze

Coraz więcej młodych Polaków cierpi na zaburzenia odżywiania. Na anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny choruje już 2 procent młodych dziewcząt, a nierzadko też chłopców.

Często u pacjentów z bardzo niską masą ciała, czy niskim współczynnikiem BMI najpierw następuje leczenie zaburzeń i powikłań somatycznych, dopiero później wkracza psychiatra i zespół terapeutyczny złożony z psychologów. Szacuje się, że ok. 60 proc. pacjentów uzyskuje poprawę, czyli zaczyna uczyć się jeść, jednak 1/4 pacjentów pomimo pomocy choruje przewlekle. Nie udaje się im uzyskać poprawy i to są ci pacjenci, którzy najczęściej podejmują próby samobójcze.

Zaburzenia odżywiania nie dotyczą tylko dziewcząt i kobiet. Szacuje się, że na 10 chorych przypada 1 chory mężczyzna lub chłopiec.

Zdaniem ekspertki dla rodziców dobrym markerem informującym, że ich córka może mieć zaburzenia odżywiania, jest wspólny wyjazd na wakacje.

- Jeżeli rodzina regularnie wyjeżdżała nad morze, a córka nagle mówi, że nigdzie nie jedzie, że będą się z niej śmiali, że będzie się wstydziła własnego ciała albo będzie siedziała na plaży w dresie, to jest informacja, że jest to osoba z zaburzeniem wyobrażenia własnego ciała. Należy wówczas zwrócić uwagę czy ogranicza pokarmy i ewentualnie udać się po poradę do specjalisty - zaznaczyła psychiatra.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH