Molekularna prezerwatywa ochroni przed zapłodnieniem?

PO GODZINACH

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   18-05-2017, 14:28

Molekularna prezerwatywa ochroni przed zapłodnieniem? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Związek z korzenia mniszka lekarskiego w połączeniu z substancją pochodzącą z winorośli Tripterygium wilfordii może pełnić rolę "molekularnej prezerwatywy". Prystymeryna i lupeol, bo o nich mowa, blokują bowiem kanały wapniowe plemników CatSper, uniemożliwiając zapłodnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley podczas eksperymentów laboratoryjnych zauważyli, że prystymeryna i lupeol zmniejszały hiperaktywację plemnika czyli zjawisko towarzyszące ostatecznemu etapowi dojrzewania plemników, zachodzącemu w drogach rodnych kobiety.

Związki te nie wpływały natomiast na podstawową ruchliwość plemników. Nie były dla nich toksyczne.

Lupeol występuje m.in. w korzeniu mniszka lekarskiego i w mango, zaś prymesteryna w T. wilfordii, roślinie od dawna stosowanej w chińskiej medycynie.

Według autorów publikacji w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences oba związki można by stosować jako antykoncepcję awaryjną po stosunku albo jako rozwiązanie trwałe w postaci plastra czy krążka dopochwowego. Aby do tego doszło konieczne są m.in. badania na naczelnych, do których obecnie przymierza się zespół naukowców.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH