Molekularna prezerwatywa ochroni przed zapłodnieniem?

PO GODZINACH

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   18-05-2017, 14:28

Molekularna prezerwatywa ochroni przed zapłodnieniem? Prystymeryna i lupeol mogą znaleźć zastosowanie w antykoncepcji awaryjnej

Związek z korzenia mniszka lekarskiego w połączeniu z substancją pochodzącą z winorośli Tripterygium wilfordii może pełnić rolę "molekularnej prezerwatywy". Prystymeryna i lupeol, bo o nich mowa, blokują bowiem kanały wapniowe plemników CatSper, uniemożliwiając zapłodnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley podczas eksperymentów laboratoryjnych zauważyli, że prystymeryna i lupeol zmniejszały hiperaktywację plemnika czyli zjawisko towarzyszące ostatecznemu etapowi dojrzewania plemników, zachodzącemu w drogach rodnych kobiety.

Związki te nie wpływały natomiast na podstawową ruchliwość plemników. Nie były dla nich toksyczne.

Lupeol występuje m.in. w korzeniu mniszka lekarskiego i w mango, zaś prymesteryna w T. wilfordii, roślinie od dawna stosowanej w chińskiej medycynie.

Według autorów publikacji w piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences oba związki można by stosować jako antykoncepcję awaryjną po stosunku albo jako rozwiązanie trwałe w postaci plastra czy krążka dopochwowego. Aby do tego doszło konieczne są m.in. badania na naczelnych, do których obecnie przymierza się zespół naukowców.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH