Muzeum medycyny i farmacji w Białymstoku obchodziło okrągłą rocznicę istnienia

PO GODZINACH

Katarzyna Gubała odpowiada za treści na temat HoReCa w serwisie horecatrends.pl w Grupie PTWP. Z PTWP związana jest od kilkunastu lat. Przed dołączeniem do segmentu treści związanych z rynkiem spożywczym i gastronomicznym była dziennikarzem i redaktorem prowadzącym w innym tytule tej Grupy - Rynku Zdrowia. Wcześniej pracowała jako dziennikarz i redaktor w Super Expressie, Trybunie Śląskiej i Dzienniku Zachodnim.

Autor: Rynek Zdrowia   04-06-2021, 09:05

Muzeum medycyny i farmacji w Białymstoku obchodziło okrągłą rocznicę istnienia W ciągu 10 lat Muzeum odwiedziło ponad 209 tysięcy osób. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku obchodziło w ostatnich dniach 10-lecie istnienia. Odwiedziło je ponad 209 tysięcy osób.

  • 31 maja 2011 r. Zarządzeniem Rektora UMB powołano Muzeum Historii Medycyny i Farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku
  • Ekspozycje ukazujące dziedzictwo medyczne Podlasia zlokalizowane są w dawnych apartamentach pałacowych medyków oraz stajni hetmańskiej
  • W ciągu 10 lat funkcjonowania Muzeum odwiedziło ponad 209 289 osób

Przez ten czas staraliśmy się rozpropagować ideę ochrony dziedzictwa akademickiego oraz zachować od zapomnienia dzieje medycyny i farmacji dawnego Pogranicza Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego – informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Statystyki 10-lecia działalności

W ciągu 10 lat funkcjonowania Muzeum odwiedziło ponad 209 289 osób. Z zajęć edukacyjnych skorzystało blisko 43 607 uczniów szkół z całej Polski. Dzięki zaufaniu darczyńców zbiory Muzeum przekroczyły 10 000 eksponatów.

- Wydaliśmy 4 tomy jubileuszowej monografii o historii Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, stworzyliśmy unikatową ścieżkę historyczną „Spacer w Przeszłość” po pałacowych piwnicach, opracowaliśmy blisko 30 000 tysięcy biogramów absolwentów UMB, stworzyliśmy Aulę Nobilium - gdzie zrekonstruowaliśmy dawną sypialnię królewską, opracowaliśmy liczne wystawy o dziedzictwie medycznym na Podlasiu, nagraliśmy kilkanaście filmów i napisaliśmy dziesiątki artykułów naukowych i popularno-naukowych, byliśmy konsultantami historycznymi w wielu remontach Pałacu Branickich, zainicjowaliśmy Noc Muzeów na UMB w której udział wzięło łącznie 53 599 osób, byliśmy organizatorami i współorganizatorami 23 konferencji naukowych, muzealny profil Facebook cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ponadto jesteśmy współtwórcami pierwszego stowarzyszenia muzeów akademickich w Polsce - Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych - wylicza Muzeum,

Muzeum czeka na zwiedzających, ale jest regulamin

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest jedynym w Polsce wschodniej medycznym muzeum uczelnianym, ukazującym historię medycyny i farmacji. Placówka posiada przeszło 10 000 eksponatów, pochodzących z XVIII-XXI wieku. W muzeum znajdują się kolekcje chirurgiczne, rentgenowskie, ginekologiczne, stomatologiczne, anatomiczna, okulistyczne i laryngologiczne.

Obecnie Muzeum jest już dostępne dla zwiedzających, ale obowiązuje regulamin zwiedzania w okresie zagrożenia Covid-19. Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10.00-17.00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-17.00. Ostatnie wejście o godzinie 15.30.

Do zwiedzania udostępnione są wystawy w prawym skrzydle pałacu oraz multimedialne piwnice pałacowe. Natomiast ze zwiedzania czasowo wyłączone jest I piętro Pałacu Branickich. Zwiedzający zobowiązani są do zakrywania ust i nosa przy pomocy maski, maseczki lub przyłbicy. Obowiązek nie dotyczy dzieci do ukończenia 4. roku życia. Zwiedzający powinni zachowywać odstęp 1,5 metra.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH