Myślenie o bezsenności bardziej męczy niż sam brak snu

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   13-11-2017, 14:08

Myślenie o bezsenności bardziej męczy niż sam brak snu Sama obawa przed bezsennością sprawia, że ludzie są bardziej narażeni na dolegliwości towarzyszące rzeczywistym problemom ze snem

Osoby, które uważają, że mają problemy ze snem, są bardziej narażone na zmęczenie, lęk i inne dolegliwości zdrowotne, niż osoby, które rzeczywiście mało śpią, ale niespecjalnie się tym przejmują - czytamy na łamach ”Behaviour Research and Therapy”.

Na podstawie analizy 12 badań dotyczących problematyki bezsenności przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat Kenneth Lichstein, prof. psychologii z Uniwersytetu Alabamy (USA), doszedł do wniosku, że subiektywne przekonanie o niskiej jakości snu jest lepszym predyktorem słabej kondycji zdrowotnej, niż rzeczywista miara jakości wypoczynku.

- Przekonanie o bezsenności budzi obawy, które stanowią pożywkę dla stresu. Stres wpływa z kolei na jakość naszego życia - stwierdza badacz.

Zdaniem specjalisty osoby, które uważają, że mają problemy ze snem, są zazwyczaj bardzo zaniepokojone tym stanem rzeczy i zbyt mocno koncentrują się na szczegółach, które ich zdaniem pozbawiają ich wystarczającej ilości wypoczynku. Tymczasem około 1/3 z nich śpi tak naprawdę całkiem nieźle. Jak podkreśla prof. Lichstein, nieco dłuższy czas zasypiania, czy krótkotrwałe budzenie się w ciągu nocy, wcale nie muszą świadczyć o problemach ze snem. Czynniki te mają przeważnie niewielki wpływ na ogólną jakość snu.

Niestety sama obawa przed bezsennością sprawia, że osoby z tej grupy (z przekonaniem o bezsenności) są bardziej narażone na dolegliwości towarzyszące rzeczywistym problemom ze snem, czyli zmęczenie, lęk, depresję, wysokie ciśnienie krwi, a nawet myśli samobójcze. Nawet u osób doświadczających rzeczywistych problemów ze snem, które po prostu nie zwracają na nie uwagi, obserwuje się mniej nasilone efekty zdrowotne.

Prof. Lichstein radzi, by do kwestii snu podchodzić rozsądnie - nie ignorować, ale też nie demonizować ewentualnych trudności; pamiętać o tym, że największym wrogiem organizmu jest z reguły stres.

Oryginalny artykuł znajdziemy pod adresem: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005796717301638?via%3Dihub

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH