MZ: celem jest wzrost finansowania leczenia we wczesnych etapach choroby

PO GODZINACH

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   04-08-2017, 13:48

MZ: celem jest wzrost finansowania leczenia we wczesnych etapach choroby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Priorytetem Ministerstwa Zdrowia jest sukcesywny wzrost finansowania leczenia we wcześniejszych etapach choroby - napisała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Kobylińskiego z Kukiz'15.

Ten stwierdził, że resort wycofuje się z ułatwień w finansowaniu leków stosowanych na ostatnim etapie choroby nowotworowej. Chciał wyjaśnienia, z jakiego powodu ministerstwo ogranicza pomoc osobom terminalnie chorym.

Jednak resort zdrowia widzi to inaczej. Wiceminister przytoczyła opinie dr hab. Macieja Krzakowskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej. W jego opinii w przypadku uzyskania naukowego potwierdzenia wartości - nowe metody przeciwnowotworowego leczenia farmakologicznego powinny by wykorzystywane – przede wszystkim – w ramach postępowania pierwszej linii.

Jak dalej czytamy, wykorzystanie nowoczesnych metod w okresie początkowym u chorych na zaawansowane nowotwory jest związane z możliwością większego wpływu na wskaźniki przeżycia oraz - co jest bardzo istotne - lepszą tolerancję, która zwiększa możliwości stosowania kolejnych linii leczenia.

Podejmując decyzję o finansowaniu terapii, Minister Zdrowia bierze pod uwagę ściśle zdefiniowane przez ustawodawcę kryteria. Jednym z nich jest farmakoekonomiczny wskaźnik QALY (quality-adjusted life year), czyli koszt wydłużenia życia o jeden rok skorygowany o jakość życia.

Aktualnie próg efektywności kosztowej wynosi 130 002 zł. Resort nie widzi zasadności wprowadzania dodatkowych ułatwień w obejmowaniu refundacją leków onkologicznych stosowanych na ostatnim etapie chorób nowotworowych poprzez podwyższanie wysokości progu kosztu uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość dla takich terapii. Zmiana taka powodowałaby nieracjonalne wykorzystywanie ograniczonych środków finansowych przeznaczonych na refundację.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH