Na oparzenia skuteczniejsza od morfiny jest gra komputerowa

PO GODZINACH

Autor: focus.pl/rynekaptek.pl   08-08-2017, 11:14

Na oparzenia skuteczniejsza od morfiny jest gra komputerowa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem lekarzy ból ran pooparzoniowych to najsilniejszy i najbardziej długotrwały rodzaj bólu. Zwykle uśmierza go tradycyjna morfina. Istnieje jednak coś, co skuteczniej sobie z nim radzi - jest to gra wideo.

„Snow World” to wirtualne środowisko 3D opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, by pomagać pacjentom leczonym z powodu poważnych oparzeń. Pacjenci dostają okulary wirtualnej rzeczywistości (VR) i joystick, by poruszać się w wirtualnym świecie. Są tam lodowe jaskinie do zbadania, śnieżki do rzucania i cały zimowy krajobraz. Pacjenci noszą okulary VR i grają w tę grę w najbardziej bolesnych momentach leczenia poparzeń, przy oczyszczaniu i bandażowaniu ran.

Gra była testowana w badaniach klinicznych i okazało się, że zmniejsza ból o całe 30-50 procent. W przypadku najbardziej poparzonych pacjentów wykazano, że gra ma większy wpływ na ich ból i ogólne cierpienie niż morfina, którą również dostawali.

Co więcej, nawet jeśli jeszcze cierpieli, potrafili to niemal zupełnie zignorować. Zgłaszali, że są świadomi przeżywanego bólu jedynie przez 8 proc. czasu. Porównajmy to z tradycyjnym leczeniem oparzeń: nawet przy najwyższych dawkach opiatów, które można bezpiecznie podawać, pacjenci zazwyczaj twierdzą, że spędzili 100 proc. czasu leczenia na myśleniu o swoim nieznośnym bólu.

Lekarze stwierdzili, że dzięki „Snow World” mogą zmniejszyć dawki leków i jednocześnie znacznie skuteczniej radzić sobie z bólem pacjentów. Korzyści są nie tylko psychologiczne. Kiedy pacjenci czują mniejszy ból, lekarze mogą zastosować agresywniejsze formy pielęgnacji ran i terapii fizycznej - dwa czynniki, które przyspieszają zdrowienie i zmniejszają koszty leczenia.

Więcej: www.focus.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH