NFZ: gdzie szukać pomocy medycznej w czasie Świąt Wielkanocnych

PO GODZINACH

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   02-04-2021, 15:03

NFZ: gdzie szukać pomocy medycznej w czasie Świąt Wielkanocnych NFZ podpowiada, gdzie szukać pomocy medycznej w czasie świąt Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Gwałtownie rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 powoduje, że tegoroczną Wielkanoc ponownie spędzimy w wąskim gronie domowników. Co zrobić, gdy będziemy potrzebowali pomocy medycznej?

Gdzie szukać pomocy medycznej w okresie Wielkanocy? Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował informator.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę.

W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u swojego pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający wirusa SARS-CoV-2.

Adresy punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronach oddziałów NFZ.

Test w kierunku koronawirusa
Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, możesz skorzystać z nowej ścieżki zlecenia testów w kierunku COVID-19 – internetowego formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom.

Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych przez Ciebie odpowiedzi, system oceni, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Jeśli okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący to test, możesz zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej, który zleci Ci badanie.

Punkty pobrań wymazów czynne podczas świąt
Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w jednym z punktów pobrań wymazów. W całym kraju jest ponad 636 takich punktów. Będą one czynne również w okresie Świąt Wielkanocnych.

Po zleceniu badania, otrzymasz informację sms z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test, blisko swojego miejsca zamieszkania, i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów.

W wiadomości z systemu znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której możesz zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania.

SOR, izby przyjęć, pogotowie, TIP
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Można też skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH