
Kobiety, które w przeszłości ważyły zbyt mało, są średnio o 30 proc. bardziej narażone na menopauzę przed 45. rokiem życia – informuje pismo „Human Reproduction”.
Wczesna menopauza to problem około 10 proc. kobiet. Ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób serca, osteoporozy oraz spadku sprawności umysłowej. Kathleen Szegda z University of Massachusetts (USA) i jej współpracownicy przeanalizowali dane medyczne niemal 79 000 kobiet, obserwowanych przez 22 lata. Jako niedobór masy ciała klasyfikowano indeks masy ciała (BMI) równy 18,5 lub niższy.
Jak się okazało, kobiety, które we wcześniejszym okresie życia należały do tej kategorii były o 30 proc. bardziej narażone na wczesną (przed 45. rokiem życia) menopauzę niż kobiety o "normalnym" BMI (od 18,5 do 22,4). Niedobór masy ciała w wieku 35 lat wiązał się z ryzykiem wczesnej menopauzy większym o 59 proc. natomiast BMI mniejsze od 17,5 w wieku 18 lat zwiększał ryzyko o 50 proc.
Szczególnie silny efekt miał ekstremalny spadek masy ciała w wieku kilkunastu lat. Kobiety z niedowagą, które straciły 10 lub więcej kilogramów co najmniej trzy razy pomiędzy 18. a 20. rokiem życia były ponaddwukrotnie narażone na wczesną menopauzę.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych