Niewyspane osoby są oceniane jako mniej atrakcyjne

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-05-2017, 15:29

Niewyspane osoby są oceniane jako mniej atrakcyjne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niewyspane osoby są oceniane jako mniej atrakcyjne i mniej zdrowe, a swoim wyglądem zniechęcają innych ludzi - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie "Royal Society Open Science".

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska przekonują, że już dwie nie w pełni przespane noce mogą zaważyć na jakości życia towarzyskiego. Badacze wykazali, że twarz niewyspanej osoby wygląda na tyle niezdrowo i nieatrakcyjnie, że inni ludzie nie mają ochoty na wchodzenie z nią w jakiekolwiek interakcje.

Badacze poprosili 25 zdrowych mężczyzn i kobiet, aby zjawili się w laboratorium po dwóch przespanych nocach (8 godzin snu w ciągu nocy), a tydzień później po dwóch nieprzespanych nocach (4 godziny snu w ciągu nocy). Za każdym razem robili im zdjęcia - bez makijażu, ze związanymi włosami i w szarych koszulkach.

Następnie polecili 122 ochotnikom, by ocenili, na ile osoba widoczna na każdym zdjęciu wydaje im się atrakcyjna, zdrowa i godna zaufania. Oceniający mieli też za zadanie określić, czy chcieliby nawiązać kontakt z daną osobą.

Wyniki badania pokazały, że obserwatorzy nie tylko uznawali niewyspane osoby za mniej atrakcyjne i mniej zdrowe, ale deklarowali zmniejszoną chęć na wchodzenie z nimi w jakiekolwiek interakcje. Jedyną cechą, która wydawała się nietknięta przez niedobór snu, była wiarygodność.

Według naukowców niedobór snu wpływa na zmniejszenie ukrwienia skóry twarzy, przez co zaczyna ona wyglądać na znacznie bledszą niż zazwyczaj. Bladość i podpuchnięte oczy raczej nie dodają jej uroku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH