O aptekarskim wątku z życia Ignacego Łukasiewicza

PO GODZINACH

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   28-03-2017, 14:26

O aptekarskim wątku z życia Ignacego Łukasiewicza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest marzec 1853 roku. W oknie lwowskiej apteki "Pod Złotą Gwiazdą" zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Wynalazł ją polski chemik i farmaceuta – Ignacy Łukasiewicz. Historię odkrywcy przypomina Dziennik Polski.

Ignacy Łukasiewicz urodził się w drobnej rodzinie szlacheckiej w Zadusznikach w obwodzie tarnowskim.

Po śmierci męża, matka z dziećmi przeniosła się do Rzeszowa, gdzie Ignacy uczył się w gimnazjum. Trudna sytuacja materialna rodziny sprawiła, że musiał jednak przerwać naukę i pójść na praktykę do apteki w Łańcucie. Tam po czterech latach zdał egzamin na pomocnika aptekarskiego i przeniósł się do apteki Edwarda Hübla w Rzeszowie.

Po perypetiach związanych z okresem ożywionej konspiracji patriotycznej, Łukasiewicz trafił do Lwowa, gdzie szybko znalazł pracę w jednej z największych i najlepszych wówczas galicyjskich aptek, należącej do Piotra Mikolascha i noszącej nazwę „Pod Złotą Gwiazdą”.

Właściciel szybko poznał się na zdolnościach młodego Ignacego i włączył go do prowadzonych w aptece badań i analiz farmaceutycznych i chemicznych na potrzeby przemysłu.

Łukasiewicz nie mając ukończonych studiów, mógł pracować tylko jako zwykły pomocnik apteczny. Podjął więc starania o przyjęcie na dwuletni kurs farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ostatecznie tytuł magistra farmacji uzyskał na uniwersytecie wiedeńskim. Po czym wrócił do pracy w lwowskiej aptece.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH