Oczy Afryki: będą operować zaćmę w Tanzanii

PO GODZINACH

Autor: Redemptoris Missio   27-05-2021, 17:03

Oczy Afryki: będą operować zaćmę w Tanzanii Zadania zoperowania niewidomych podjęli się wolontariusze Fundacji "Redemptoris Missio": Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński (fot. Redemptoris Missio)

29 maja do Tanzanii wyruszy wyprawa okulistów, którzy w ramach akcji "Oczy Afryki" przeprowadzą operację zaćmy. To już trzecia wyprawa tego zespołu, po Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia na całym świecie zaćma stanowi główną przyczynę upośledzenia wzroku.

I o ile w Polsce i krajach Globalnej Północy zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne, o tyle w Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych.

Zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy osób głównie osób po 50 roku życia. Nieleczona prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu.

Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński

Zadania zoperowania niewidomych podjęli się wolontariusze Fundacji "Redemptoris Missio": Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński - poznańscy lekarze okuliści odznaczeni w 2019 roku za swoją działalność pomocową przez Prezydenta Polski srebrnymi krzyżami zasługi.

Operacje będą się odbywać w prowadzonym przez siostry Elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii. Już jesienią zeszłego roku Fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który nasi lekarze zabiorą ze sobą do Afryki.

W swoich bagażach przewiozą również cały konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki. Na miejscu pracować będą w sali operacyjnej szpitala. Stworzą również gabinet okulistyczny w ramach którego pomogą słabowidzącym mieszkańcom tych terenów.

Do tej pory lekarze zoperowali ponad 140 osób

To już trzecia wyprawa tego zespołu. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Do tej pory nasi lekarze zoperowali ponad 140 osób. Zaćma zepchnęła tych ludzi na margines życia, byli zdani na łaskę swoich najbliższych i żyli w wielkiej nędzy.

Dziś funkcjonują, uprawiają na polach swoje plony, swobodnie się przemieszczają, a przede wszystkim samodzielnie się utrzymują i czują się pełnowartościowymi członkami swoich wspólnot.

Wyprawa okulistów jest możliwa dzięki współpracy Fundacji "Redemptoris Missio" z Fundacją "Malak" z Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH