"Ognie świętego Antoniego". O jaką chorobę chodzi?

PO GODZINACH

Autor: ciekawostkihistoryczne.pl/ rynekaptek.pl   22-08-2017, 12:38

"Ognie świętego Antoniego". O jaką chorobę chodzi? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nasi przodkowie nazywali ją „ogniami świętego Antoniego”. Wszystkie opisy śmiertelnie groźnego schorzenia wyglądają podobnie: u chorych występowały zaburzenia czucia, bóle brzucha i drgawki. Towarzyszyły im halucynacje.

Bardzo długo nie udawało się odkryć przyczyn choroby. Dopiero w XVIII wieku stwierdzono, że przyczyną jej występowania może być sporysz. Jest to rozrośnięty ziarniak żyta, który jest pobudzany do wzrostu przez grzyba – buławinkę czerwoną.

W dawnych czasach pojawianie się sporyszu w zbożu miało wróżyć pomyślne plony. W niektórych regionach tradycja znajdowania tzw. matki zboża czy żytniej matki, czyli kłosa o podwójnym zakończeniu lub też o wyjątkowej wielkości, łączyła się z poszukiwaniem kłosów zarażonych buławinką. Znalezione wyjątkowe okazy zbożowych kłosów razem z kłosami z zarodnikami splatano w bukiet, który umieszczano u sufitu chaty, aby w porze siania zbóż te właśnie nasiona wysiać pierwsze.

Co więcej, biedota nie oddzielała sporyszu od zdrowych kłosów. To powodowało pojawianie się przypadków zachorowań. W 1778 roku francuski ksiądz Teissier przedstawił wyniki swoich badań w Akademii Medycyny w Paryżu. Wyodrębnił podejrzane ziarna, sproszkował je i podawał świniom oraz kaczkom. Zaobserwował u zwierząt podobne objawy, jak u ludzi: skurcze, biegunki, martwicę kończyn i objawy psychozy. 

Co ciekawe, w międzyczasie sporysz pojawił się w medycynie także jako lekarstwo. W 1588 roku Wendelin Thallius stosował sporysz jako środek tamujący krew. Podobnie J. Camerarius stosował sporysz przy krwawieniach w czasie porodów.

Paracelsus miał rację, kiedy powiedział, że "wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tu decyduje wielkość dawki".

Więcej: http://ciekawostkihistoryczne.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH