Onkologia: celem jest osiągnięcie wysokiego standardu jakości usług

PO GODZINACH

Autor: IB/rynekaptek.pl   14-08-2017, 15:54

Onkologia: celem jest osiągnięcie wysokiego standardu jakości usług Zdaniem prawnika, system rejestrów medycznych umożliwi zbieranie danych niezbędnych do określenia wskaźników jakości w służbie zdrowia

Osiągnięcie możliwie największego stopnia jakości w ochronie zdrowia wymaga powołania nowej instytucji - Agencji ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta - uważa mecenas Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Przypominał także o specjalnych pojemnikach do przechowywania materiału tkankowego oraz o fakcie, iż opóźnienie procesu utrwalania znacząco wpływa na jakość diagnostyczną materiału. A od tego zależy decyzja terapeutyczna.

Wskazywał ponadto na kwestię sposobu, w jaki zostanie opisany materiał. Protokół mówi jak należy rozrysować materiały, ile wycinków należy pobrać i w jakim czasie należy je ocenić. Standardy są powszechnie znane i służą temu, aby pacjent na podstawie wyniku badania histopatologicznego otrzymał optymalne leczenie spersonalizowane. Ale jest to możliwe tylko przy zachowaniu protokołów na każdym etapie.

- Rzecz w tym, że jakości nie da się zapewnić oszczędzając na niej - przekonuje prof. Marszałek.

Podkreśla jednocześnie, że standardów nie sposób utrzymać dociążając pracą patomorfologów, których w Polsce jest bardzo niewielu, w niczym nieograniczony sposób.

- Wystarczy zdać sobie sprawę z faktu, iż np. 4 tys. przypadków do zdiagnozowania w skali roku oznacza konieczność obejrzenia w tym czasie ok. 15 tys. preparatów. Aby praca została wykonana w sposób właściwy, potrzebujemy znacznie większej liczby specjalistów - zaznaczył konsultant.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH