OnkoTaxi: ilu pacjentów skorzystało z transportu, by bezpiecznie dojechać na leczenie?

PO GODZINACH

Autor: LJ/Alivia   17-03-2021, 18:05

OnkoTaxi: ilu pacjentów skorzystało z transportu, by bezpiecznie dojechać na leczenie? Fundacja zorganizowała transport dla chorych onkologicznie, by bezpiecznie mogli dojechać na leczenie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Przez ostatni rok walki z epidemią COVID-19 Fundacja Onkologiczna Alivia pomogła chorym na raka bezpiecznie i bezpłatnie dojechać do ośrodków medycznych. Taksówki ONKOTAXI wykonały w całym kraju dziesięć tysięcy kursów.

Przez ostatni rok walki z epidemią COVID-19 Fundacja Onkologiczna Alivia  pomogła chorym na raka bezpiecznie i bezpłatnie dojechać do ośrodków medycznych. Taksówki ONKOTAXI wykonały w całym kraju dziesięć tysięcy kursów.

Jak bezpiecznie dojechać na leczenie?
Od początku epidemii dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego stał się bardzo utrudniony – według analiz Fundacji Alivia co trzecie badanie czy wizyta zostały odwołane lub odroczone. Także dane NFZ wskazywały, że drastycznie spadła liczba świadczeń.

W pierwszym półroczu 2020 r. wykonano 15% mniej zabiegów chirurgii onkologicznej i 5% mniej radioterapii. W porównaniu do poprzedniego roku, od stycznia do października 2020 r. o 7% spadła ilość wystawionych kart szybkiej ścieżki onkologicznej DILO, chociaż liczba zachorowań z roku na rok wzrasta.         

Chorzy na raka bali się, wiedząc, że są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. W związku z tym powinni zachować podwyższoną ostrożność i unikać transportu publicznego. Tymczasem dla wielu z nich był to jedyny sposób, aby dotrzeć na badania lub terapię. Dlatego od początku epidemii pacjenci z całej Polski zwracali się do Fundacji Alivia z dramatycznym pytaniem: jak mamy bezpiecznie dojechać na leczenie?

250 tys. bezpiecznych kilometrów
Odpowiedzią stała się akcja ONKOTAXI, która wystartowała już miesiąc od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Dzięki niej pacjenci z całej Polski mogli bezpiecznie dojechać do ośrodków medycznych bezpłatnymi dla nich taksówkami. Na badania, konsultacje i terapie dojechało łącznie 5 510 chorych na raka.

Pod szyldem ONKOTAXI odbyło się 10 tys. kursów do i z ośrodków onkologicznych, a kierowcy pokonali łącznie 250 760 km. Najdłuższy z przejazdów liczył 1 106 km. Fundacja Alivia gwarantowała pacjentom, że ich transport na leczenie będzie bezpieczny. Każda taksówka była zdezynfekowana, a kierowcy ściśle przestrzegali zasad higieny. Jednocześnie wielu bardzo zaangażowało się w akcję, dbało o komfort i wygodę pasażerów. 

Sponsorzy i darczyńcy akcji
Akcja nie byłaby możliwa bez hojności darczyńców i partnerów biznesowych. ONKOTAXI wystartowała dzięki strategicznemu wsparciu firm Bristol Myers Squibb i Janssen Cilag Polska, do których dołączyły Roche Polska, Novartis Poland, Abbvie Polska, Astra Zeneca, Pierre Fabre Médicament Polska, Servier Poland, Nationale Nederlanden, bank HSBC oraz bank i fundacja BNP Paribas. Partnerem akcji było również iTAXI oraz Mazda Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH