ONZ chce przeznaczyć 900 mln dolarów na pomoc dla Somalii

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-05-2017, 10:48

ONZ chce przeznaczyć 900 mln dolarów na pomoc dla Somalii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Somalii ponad 6 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, a 275 tys. niedożywionym  dzieciom grozi śmierć z głodu - oświadczył w czwartek 11 maja br. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

- Przedstawiliśmy zrewidowany plan odpowiedzi humanitarnej starając się o dodatkowe 900 mln dolarów do końca bieżącego roku - zaznaczył Guterres otwierając w Londynie międzynarodową konferencję na temat Somalii, której współgospodarzem jest brytyjska premier Theresa May.

Od obalenia dyktatorskich rządów Siada Barre w 1991 roku w Somalii trwa wojna domowa między przywódcami klanowymi, starającymi się podporządkować sobie jak największa część kraju.

Według Światowego Programu Żywnościowego ONZ, około 2,9 mln Somalijczyków cierpi głód, a łącznie 6,2 mln - czyli połowa całej ludności - potrzebuje pomocy w następstwie klęski suszy. Od listopada ponad 620 tys. ludzi udało się na tułaczkę z powodu braku wody, porzucając uprawianą dotąd ziemię.

Efektem suszy jest także największa od pięciu lat epidemia cholery, na którą według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zachorowało w Somalii od początku bieżącego roku ponad 36 tys. ludzi, a blisko 700 z nich zmarło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH