Opinie: film zawiera wiele błędów i przekłamań

PO GODZINACH

Autor: gram.pl, wp.pl/ rynekaptek.pl   03-10-2017, 12:49

Opinie: film zawiera wiele błędów i przekłamań Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Film Botoks obejrzało w ostatni weekend 711 tys. widzów. To drugi najwyższy wynik w historii polskiego kina po 1989 roku. Filmowi towarzyszą jednak niepochlebne komentarze - że jest szkodliwy i zawiera wiele błędów i zakłamań.

Film Patryka Vegi „Botoks” jest thrillerem medycznym opartym na faktach. Ten skandalizujący film opowiada o szokujących praktykach w służbie zdrowia. Miał premierę kinową dnia 29 września 2017 roku.

Został jednogłośnie skrytykowany przez dziennikarzy i krytyków. Reżyser tłumaczy wylew złych recenzji - wśród nich próżno szukać choćby jednej pozytywnej - "medialną nagonką" i sugeruje, że dyskusja wokół filmu jest "starciem ciemności ze światłem".

W filmie jest mowa o korupcji na styku lekarzy i koncernów farmaceutycznych. Jedna z lekarek ma zapisywać pacjentom leki, które zawierają zwykły cukier, bez żadnej substancji czynnej.

Autor recenzji na portalu gram.pl wytyka wiele błędów i przekłamań. "W zeszłym roku 17% pacjentów nie przeżyło operacji – takimi słowami zaczyna się zwiastun filmu".

Po pierwsze, badanie, z którego zaczerpnięto tę liczbę zostało opublikowane 5 lat temu, więc “ubiegły rok” Vega wziął sobie z rękawa. Po drugie, praca skupiała się w dużej mierze na opiece pooperacyjnej, więc sugestia, że to dotyczyło śmierci na stole również zakłamuje faktyczny obraz. Po trzecie – i najważniejsze – samo badanie zawierała rozmaite błędy metodologiczne: począwszy od bardzo małej próby badawczej po krótki okres trwania. Dlatego sugerowanie widzowi, że pójście do polskiego szpitala jest jak gra w rosyjską ruletkę jest zwyczajnym kłamstwem - pisze autor opinii o filmie.

- Zdarzają się błędy powszechne w filmach, jak chociażby używanie defibrylatora przy zatrzymaniu akcji serca – w rzeczywistości korzysta się z niego przy migotaniu komór bądź częstoskurczu. Pojawiają się też jednak liczne inne przekłamania – szczególnie w wątkach związanych z antykoncepcją i aborcją - dodaje.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH