Pandemia negatywnie odbija się też na walce z AIDS

PO GODZINACH

Autor: GSK/ rynekaptek.pl   01-12-2020, 14:02

Pandemia negatywnie odbija się też na walce z AIDS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS, w tym roku obchodzony pod hasłem: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność. W tym roku jednak już o ponad 50 proc. spadła w Polsce liczba nowo wykrytych przypadków HIV. Powodem jest epidemia koronawirusa.

O ponad 50 proc. spadła w tym roku w Polsce liczba nowo wykrytych przypadków HIV. Powodem jest zmniejszenie liczby wykonywanych testów, co ma związek z pandemią COVID-19.

Do połowy listopada tego roku wykryto w naszym kraju 708 zakażeń HIV, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 1520 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia-Państwowego Zakładu Higieny. Oznacza to spadek nowo wykrytych przypadków aż o 53 procent.

– W czasie lockdownu zostały zamknięte punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których są wykonywane anonimowe testy w kierunku HIV. A po ich otwarciu zaobserwowaliśmy mniejszą frekwencję – ocenia dr Maria Jankowska z Poradni Leczenia Nabytych Niedoborów Odporności w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

– W efekcie w okresie lipiec-wrzesień doszło do spadku liczby wykonywanych testów aż o 40 proc. w porównaniu z latami poprzednimi. To nie znaczy, że zmniejszyła się liczba zakażonych, tylko po prostu mniej osób się testuje.

Dostępne dane epidemiologiczne wskazują, że pandemia COVID-19 zahamowała również globalną realizację strategii 90-90-90 - Programu Narodów Zjednoczonych ds. Zwalczania HIV/AIDS (UNAIDS), zgodnie z którą do końca 2020 roku 90 proc. osób zakażonych wirusem HIV ma być świadomych swojego statusu serologicznego, 90 proc. pacjentów ma otrzymać terapię antyretrowirusową (ARV), a 90 proc. z nich uzyskać niewykrywalny poziom wirusa.

Obchody Światowego Dnia AIDS - 1 grudnia - są od ośmiu lat poprzedzone Europejskim Tygodniem Testowania, którego głównym celem jest zachęcenie większej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku HIV.

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne działają we wszystkich województwach w Polsce. Badanie w kierunku HIV można wykonać bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo – po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty w punkcie, a od niedawna także samodzielnie w domu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH