
Licealiści z Zielonej Góry jako jedyni Europejczycy, zakwalifikowali się do finału międzynarodowego konkursu dla młodych naukowców. Uznanie organizatorów konkursu wzbudził opracowany przez uczniów system autonomicznego zrzutu leków.
Konkurs UAV Challenge Airborne Delivery polega na skonstruowaniu zaawansowanego systemu montowanego do drona umożliwiającego zrzut leków, które mają być jak najszybciej dostarczone osobie ze wstrząsem anafilaktycznym. Pod uwagę są brane m.in. czas i precyzja dostarczenia środków medycznych.
Młodzi Lubuszanie kilka dni temu otrzymali informację o zakwalifikowaniu się do finału konkursu, który odbędzie się 26 września br. w Brisbane, w Australii. Awansowali do niego nie tylko jako jedyni Polacy, lecz także Europejczycy - pozostałe 10 drużyn pochodzi z USA, Malezji i Australii.
Uznanie organizatorów konkursu wzbudził opracowany przez uczniów system autonomicznego zrzutu. Po uruchomieniu go i wprowadzeniu odpowiednich danych na podstawie sygnału GPS zrzuca on ładunek (lek) w określone miejsce po tym, jak dron do niego doleci z dokładnością do 1,5 m.
Międzynarodowy konkurs UAV Challenge Airborne Delivery jest organizowany przez CSIRO (australijską rządową organizację na rzecz badań naukowych). Ideą tego przedsięwzięcia jest rozwój przemysłu związanego z dronami mającymi potencjał zastępowania zespołów ratownictwa medycznego i karetek w trudno dostępnych miejscach. Główną nagrodą w konkursie jest 5 tys. dolarów australijskich (ok. 20 tys. zł).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych