Posłowie PSL wnioskują w sprawie "Złej zmiany"

PO GODZINACH

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   26-09-2017, 14:29

Posłowie PSL wnioskują w sprawie "Złej zmiany" Zgodnie z raportem pt. „Zła Zmiana” po zmianie czasu występuje większe ryzyko zawałów serca, wzrost liczby wypadków drogowych, występowanie zaburzeń snu, samopoczucia i nastroju

Grupa posłów PSL skierowała do Sejmu projekt o zmianie ustawy o czasie urzędowym. Jak uzasadniają posłowie, dwukrotne w ciągu roku zmiany czasu nie są uzasadnione ekonomicznie. Ponadto są przyczyną wyższego ryzyka zawałów serca i zaburzeń snu.


Zmiana czasu powoduje utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego. Pociągi i samoloty są zmuszone dostosować się do przesunięcia czasu, co niekiedy oznacza godzinny postój, lub specjalną zmianę rozkładu. Banki ogłaszają przerwy techniczne w celu wprowadzenia zmiany czasu, podczas których usługi bankowości elektronicznej są niedostępne. Konieczne jest również przestawianie zegarków, harmonogramów pracy w przedsiębiorstwach czy indywidualnych zajęć.

Żadnych pozytywnych efektów
Ustanowienie czasu urzędowego na środkowoeuropejski letni będzie korzystne, ponieważ pomiędzy marcem a październikiem zmiana nie byłaby odczuwalna, a czas w większości państw UE pozostałby identyczny z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii.

Natomiast pomiędzy październikiem a marcem słońce wschodziłoby o godzinę później i dzienne światło byłoby dostępne o godzinę dłużej popołudniu przez co mogłoby być lepiej wykorzystane niż w godzinach porannych, kiedy większość Polaków uczy się lub pracuje.

"Podsumowując, obowiązująca zmiana czasu nie przynosi żadnych pozytywnych efektów. Jest przyczyną cyklicznego chaosu w funkcjonowaniu gospodarki i poszczególnych podmiotów oraz wpływa negatywnie na stan zdrowia obywateli. Ustanowienie całorocznego czasu letniego przyczyni się do ustabilizowania naturalnego cyklu biologicznego oraz do poprawy jakości życia Polaków" - uzasadniają posłowie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH