
Amerykańscy specjaliści opracowali replikę żeńskiego narządu reprodukcyjnego do badania przyczyn niepłodności i poronienia ciąży. Nazwali go Evatarem – pisze „Nature Communications”.
Evatar opracowany przez specjalistów Northwestern University imituje działanie macicy, jajowodów i jajników, ale poza pojemnikami i rurkami zawiera również żywe komórki. W testowanym urządzeniu wykorzystano zarówno komórki ludzkie, jak i myszy.
Dr Joanna Burdette z Northwestern University wyjaśnia, że każdy pojemnik lub rurka odpowiada konkretnemu fragmentowi żeńskiego układu reprodukcyjnego, czyli macicy, jajowodom, jajnikom, ale również wątrobie, ponieważ cały ten układ służy do testowania także leków, a w właśnie tym narządzie są one metabolizowane.
Wszystkie elementy są ze sobą połączone, zawierają płyny, hormony i inne substancje występujące w żeńskich narządach rodnych. Cały układ Evatara odwzorowuje również 28-dniowy cykl menstruacyjny kobiety.
Współautor tego opracowania dr Ji-Yong Julie Kim z Northwestern University podkreśla, że taka imitacja pozwala przeprowadzić badania, które nie są możliwe z wykorzystaniem zwierząt.
Podobnie mają powstawać modele innych narządów i układów wewnętrznych, w których planuje się umieszczenie komórek i tkanek konkretnego pacjenta. W ten sposób będą powstawały indywidualne repliki organów do testowania skuteczności leków oraz przyczyn schorzenia u danego chorego.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych