Powstała replika żeńskiej reprodukcji

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2017, 12:37

Powstała replika żeńskiej reprodukcji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykańscy specjaliści opracowali replikę żeńskiego narządu reprodukcyjnego do badania przyczyn niepłodności i poronienia ciąży. Nazwali go Evatarem – pisze „Nature Communications”.

Evatar opracowany przez specjalistów Northwestern University imituje działanie macicy, jajowodów i jajników, ale poza pojemnikami i rurkami zawiera również żywe komórki. W testowanym urządzeniu wykorzystano zarówno komórki ludzkie, jak i myszy.

Dr Joanna Burdette z Northwestern University wyjaśnia, że każdy pojemnik lub rurka odpowiada konkretnemu fragmentowi żeńskiego układu reprodukcyjnego, czyli macicy, jajowodom, jajnikom, ale również wątrobie, ponieważ cały ten układ służy do testowania także leków, a w właśnie tym narządzie są one metabolizowane.

Wszystkie elementy są ze sobą połączone, zawierają płyny, hormony i inne substancje występujące w żeńskich narządach rodnych. Cały układ Evatara odwzorowuje również 28-dniowy cykl menstruacyjny kobiety.

Współautor tego opracowania dr Ji-Yong Julie Kim z Northwestern University podkreśla, że taka imitacja pozwala przeprowadzić badania, które nie są możliwe z wykorzystaniem zwierząt.
Podobnie mają powstawać modele innych narządów i układów wewnętrznych, w których planuje się umieszczenie komórek i tkanek konkretnego pacjenta. W ten sposób będą powstawały indywidualne repliki organów do testowania skuteczności leków oraz przyczyn schorzenia u danego chorego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH