Pracujesz za długo? Grozi ci udar mózgu

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   21-07-2017, 15:49

Pracujesz za długo? Grozi ci udar mózgu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół brytyjskich badaczy postanowił przeprowadzić badania pod kątem związku długości pracy a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. Okazało się, że migotanie przedsionków może w jakiś sposób zależeć od długości wykonywanej pracy.

W tym celu uczeni przeanalizowali dane dotyczące wzorców pracy ok. 85,5 tys. mężczyzn i kobiet o średniej wieku nieco ponad 43 lata, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i z Finlandii. Wyniki badań publikuje pismo "European Heart Journal" - informuje Gazeta Wyborcza.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: z 35-40-godzinnym tygodniem pracy oraz osoby pracujące 55 godzin i dłużej. Na początku badania u nikogo nie zdiagnozowano migotania przedsionków.

Po 10 latach obserwacji w całej grupie ochotników migotanie przedsionków rozwinęło się średnio u 12 osób na tysiąc. Po przyjrzeniu się osobom pracującym dłużej okazało się, że wskaźnik ten jest wyższy i sięga ponad 17 osób na tysiąc. To różnica istotna statystycznie, jeśli wziąć pod uwagę, że wykluczono wpływ takich czynników, jak: nadciśnienie, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH