
Zespół brytyjskich badaczy postanowił przeprowadzić badania pod kątem związku długości pracy a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. Okazało się, że migotanie przedsionków może w jakiś sposób zależeć od długości wykonywanej pracy.
W tym celu uczeni przeanalizowali dane dotyczące wzorców pracy ok. 85,5 tys. mężczyzn i kobiet o średniej wieku nieco ponad 43 lata, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i z Finlandii. Wyniki badań publikuje pismo "European Heart Journal" - informuje Gazeta Wyborcza.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: z 35-40-godzinnym tygodniem pracy oraz osoby pracujące 55 godzin i dłużej. Na początku badania u nikogo nie zdiagnozowano migotania przedsionków.
Po 10 latach obserwacji w całej grupie ochotników migotanie przedsionków rozwinęło się średnio u 12 osób na tysiąc. Po przyjrzeniu się osobom pracującym dłużej okazało się, że wskaźnik ten jest wyższy i sięga ponad 17 osób na tysiąc. To różnica istotna statystycznie, jeśli wziąć pod uwagę, że wykluczono wpływ takich czynników, jak: nadciśnienie, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych