Prewencyjna mastektomia: polska prezenterka mówi, dlaczego się na nią zdecydowała

PO GODZINACH

Autor: FB/ rynekaptek.pl   04-03-2021, 16:04

Prewencyjna mastektomia: polska prezenterka mówi, dlaczego się na nią zdecydowała Różowa wstążka - symbol walki z rakiem piersi Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Mastektomia zapobiegawcza jest obecnie, w większości cywilizowanych krajów, normalną i refundowaną procedurą medyczną. Także w Polsce - przypomina Paulina Młynarska, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Procedura może uratować życie.

Paulina Młynarska-Moritz, dziennikarka i prezenterka radiowa oraz telewizyjna, pisarka, felietonistka, podzieliła się za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, swoja decyzją o prewencyjnej mastektomii:

"Wahałam się czy o tym pisać. Jednak pomyślałam, że jeśli choć jedna/ jeden z Was weźmie to sobie do serca, to warto. Za mną podwójna profilaktyczna mastektomia. Nie wchodząc w szczegóły, jakiś czas temu odkryto u mnie zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Na tym etapie, miałam jeszcze wybór. Mogłam zdecydować się na ścieżkę "zachowawczą", czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne lub na "ostre cięcie" - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną.

Rozważanie tej alternatywy było bardzo trudnym procesem. Nie ma bowiem bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Względne wskazania obejmują wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne. Decyzja należy do osoby, której problem dotyczy i to ona musi sama rozważyć swoje „za” i „przeciw”.

Ani leczenie farmakologiczne, ani operacja nie są tu łagodnym działaniem pozbawionym skutków ubocznych. Jednak podkreślam: na tym etapie jest jeszcze wybór! Ja przed nim stanęłam.

Apel do kobiet: badajcie się
W 2013 roku, aktorka Angelina Jolie zdecydowała się na taką operację i upubliczniła ten fakt, wywołując ogólnoświatową dyskusję o prawie osoby do podejmowania decyzji dotyczącej jej własnych, zagrożonych złośliwym rakiem, piersi.

Nigdy nie zapomnę tych mądrali gulgoczących wtedy o „fanaberiach” gwiazdy. Dziś wiemy, że „efekt Angeliny” uratował tysiące kobiet. Na szczęście świat się zmienia.

Mastektomia zapobiegawcza jest obecnie, w większości cywilizowanych krajów, normalną i refundowaną procedurą medyczną. W Polsce od 2019 roku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH