
Mastektomia zapobiegawcza jest obecnie, w większości cywilizowanych krajów, normalną i refundowaną procedurą medyczną. Także w Polsce - przypomina Paulina Młynarska, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Procedura może uratować życie.
Przy takim wskazaniu jak moje, decydując się na zabieg operacyjny zredukowałam dla siebie ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi o około 90%.
Czuję wdzięczność! Do samej siebie - za to, że się badałam: samobadanie piersi raz w miesiącu, usg, cytologia i mammografia - zgodnie z zalecanym przez mojego lekarza kalendarzem. Do nowoczesnej medycyny, za to że umożliwia nam wykrycie i zbadanie czegoś tak mikroskopijnego, a jeśli trzeba podjęcie na czas skutecznej terapii. Do lekarzy, lekarek, pielęgniarek i całej armii anonimowych ludzi, których praca składa się na nowoczesną diagnostykę - za ich wiedzę, refleks, rzetelność, złote ręce, sokole oczy, czas i talent" - napisała Paulina Młynarska.
Efekt Jolie
Rzeczywiście, jeszcze do niedawna nosicielki zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, u których ryzyko zachorowania na raka piersi sięga nawet 90 procent, nie mogły liczyć na sfinansowanie przez NFZ profilaktycznej mastektomii, nawet kiedy nowotwór zaatakował jedną pierś, a druga była jeszcze zdrowa.
W maju 2018 roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że NFZ zapłaci za operację profilaktycznego usunięcia jajnika i piersi u kobiet wysoce zagrożonych nowotworem. Procedura jest dostępna dla kobiet od 1 marca 2019 roku. Szacuje się, że mutację genu BRCA ma około 100 tys. Polek.
O takiej opcji stało się głośno, kiedy w maju 2013 roku aktorka Angelina Jolie poinformowała, że jako nosicielka wadliwego genu BRCA1 z obawy przed rakiem piersi, zdecydowała się na profilaktyczną podwójną mastektomię.
Aktorka podkreśliła, że decyzja nie była łatwa, ale jest szczęśliwa, że ją podjęła, ponieważ ryzyko wystąpienia raka piersi spadło u niej z 87 proc. do mniej niż 5 procent.
Zwiększone zainteresowanie tym rodzajem profilaktyki raka - zarówno ze strony kobiet, jak i ekspertów - zaczęto nazywać "efektem Jolie".
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych