
Amerykańscy naukowcy opracowali program komputerowy, który umożliwia identyfikowanie osób z depresją na podstawie analizy zdjęć umieszczanych na portalu społecznościowym.
- Analiza kont użytkowników popularnego portalu społecznościowego wykazała, że zdjęcia umieszczane przez osoby ze zdiagnozowaną depresją są zazwyczaj ciemniejsze, otrzymują więcej komentarzy, częściej zawierają wizerunek twarzy i rzadziej posiadają nałożony filtr. Jeśli już posiadają jakiś filtr, jest to zwykle filtr przedstawiający zdjęcie w czarno-białej tonacji. Ponadto ludzie ze zdiagnozowaną depresją wstawiają posty częściej, niż zdrowi użytkownicy - mówi jeden z autorów badania, dr Christopher Danforth.
Na podstawie tych informacji badacze stworzyli algorytm, który jest w stanie wyłonić z grona użytkowników osoby cierpiące na depresję ze skutecznością na poziomie 70 proc. Dla porównania specjaliści potrafią to zrobić tylko w 42 proc. przypadków.
W dodatku program komputerowy, poprzez analizę zdjęć z przeszłości, pozwala identyfikować osoby z depresją jeszcze przed postawieniem diagnozy.
W badaniu uczestniczyło 166 użytkowników Instagrama - fotograficznego serwisu społecznościowego. Ochotnicy udostępniali naukowcom swoje konta oraz informacje na temat stanu zdrowia. 71 spośród badanych posiadało kliniczną diagnozę depresji. Łącznie naukowcy przeanalizowali prawie 44 tys. zdjęć.
Rezultaty badania opublikowano w czasopiśmie "EPJ Data Science".
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych