Proteza prącia, kiedy na brak erekcji nie pomaga tabletka

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-06-2017, 15:43

Proteza prącia, kiedy na brak erekcji nie pomaga tabletka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Protezy prącia to rozwiązanie dla mężczyzn, którym nie pomagają preparaty na erekcję w postaci tabletek, zastrzyków czy kremu. Wyniki 16 takich zabiegów przeprowadzonych dotąd w Zabrzu omówiono w poniedziałek (19 czerwca) w Katowicach.

Okazją do podsumowania był 47. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do środy, gromadząc najlepszych specjalistów z dziedziny urologii z całej Polski i zagranicy.

Pierwszą operację wszczepienia hydraulicznej trzyczęściowej protezy prącia zespół specjalistów z Kliniki Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził w marcu 2013 r. Najmłodszy z 16 operowanych dotąd mężczyzn miał ponad 30 lat, najstarszy - ponad 70.

- Żaden z tych pacjentów, którzy zostali zoperowani, nie ma żadnych wątpliwości, że ich życie zmieniło się na plus - powiedział PAP prof. Andrzej Paradysz.

Proteza składa się z trzech części: cylindrów, które wszczepia się do ciał jamistych prącia, pompki wszczepianej do worka mosznowego oraz zbiornika z płynem, umieszczanego w podbrzuszu. Po zabiegu pozostaje jedynie mało widoczna blizna na worku mosznowym.

- Zasada działania jest taka, że jeśli mężczyzna chce odbyć stosunek i partnerka jest również na to gotowa, to przez skórę naciska kilkukrotnie pompkę w worku mosznowym i płyn ze zbiorniczka w podbrzuszu przepływa do cylindrów w ciałach jamistych. Następuje wzwód, który może się utrzymywać tyle, ile pacjent i jego partnerka sobie życzą. Jest normalny wytrysk, czyli ejakulacja, jest normalny orgazm - wyjaśnił dr Marcin Życzkowski.

- To skuteczne rozwiązanie, cenne zwłaszcza u ludzi młodych, gdzie niemożność współżycia to dramat. Stosuje się je oczywiście po wykorzystaniu wszystkich innych możliwości, jednak, jak każda procedura operacyjna, może nieść ze sobą problem powikłań i uszkodzeń samego mechanizmu - zaznaczył prof. Paradysz.

Jego zdaniem, zapotrzebowanie na takie leczenie w Polsce jest duże.

- Jest cała grupa chorych niepełnosprawnych, po urazach, którzy chcą żyć normalnie - mówił profesor.

Zaburzenia erekcji oznaczają trwałą niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu prącia, umożliwiającego prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego. Według różnych szacunków, problemy z zaburzeniami erekcji mogą dotyczyć od 2 do 4 mln Polaków.

Problemy z erekcją są często pierwszym sygnałem choroby, np. miażdżycy. Ich przyczyną mogą być też m.in. schorzenia urologiczne, zaburzenia hormonalne oraz bardzo często - nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH