Resort zdrowia wspiera zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci

PO GODZINACH

Autor: MZ/rynekaptek.pl   09-08-2017, 14:16

Resort zdrowia wspiera zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo zdrowia ogłosiło konkurs w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na uczenie dzieci w wieku od 4 do 6 lat zdrowych nawyków żywieniowych. Zdaniem resortu, tworzenie prawidłowych nawyków żywieniowych jest najlepszą formą profilaktyki.

Zadanie było skierowane do dzieci z niewielkich miejscowości z całej Polski i polegało na przekazaniu w przystępny i zrozumiały sposób wiedzy na temat odżywiania.

Jak wyjaśnia resort, konkurs wygrało stowarzyszenie DIETANOVA, którego specjaliści prowadzili w lipcu zajęcia w Darłowie, Ustce i na Podlasiu. W sierpniu planowane są kolejne – w Jarosławiu na Podkarpaciu i w Szczebrzeszynie, podczas Festiwalu Języka Polskiego. W trakcie zajęć mali uczestnicy słuchają bajek i pomagają ulubionym bohaterom skomponować odpowiedni posiłek. Ważnym elementem jest poznawanie smaków, zapachów i konsystencji jedzenia oraz spożywanie posiłku przy wspólnym stole.

Zdaniem ministerstwa, tworzenie prawidłowych nawyków żywieniowych jest najlepszą formą profilaktyki. Coraz częściej właściwych wzorców brakuje w domu. Badania potwierdzają, że polskie dzieci jedzą za mało owoców, warzyw i przetworów z mleka. Za to często, za przyzwoleniem rodziców, konsumują przekąski zawierające zbyt dużo cukru, tłuszczu i soli.

Nieprawidłowa dieta wiąże się często z brakiem aktywności ruchowej. Skutkiem jest plaga otyłości wśród dzieci, zagrażająca ich zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi psycho-fizycznemu - czytamy. 

Resort podkreśla, że prawidłowe nawyki żywieniowe najsilniej kształtują się we wczesnym dzieciństwie. Wpływ na ten proces mają przede wszystkim rodzice.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH