Rudnik nad Sanem: renowacja Grobowca Aptekarzy zakończona

PO GODZINACH

Autor: echodnia.eu, sztafeta.pl/ rynekaptek.pl   14-10-2020, 14:35

Rudnik nad Sanem: renowacja Grobowca Aptekarzy zakończona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lokalny serwis echodnia.eu poinformował o zakończeniu remontu największego nagrobka cmentarza w Rudniku nad Sanem. Chodzi o grób Rodziny Reischerów - nazywanego przez mieszkańców Grobowcem Aptekarzy.

Odrestaurowanie historycznego pomnika pierwszych rudnickich aptekarzy dokonano dzięki poparciu mieszkańców, którzy dołożyli się do zbiórki podczas siódmej i ósmej kwesty wolontariuszy oraz dotacji od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków.

Pierwszy etap prac – konserwację techniczną zabytku rozpoczęto w 2019 roku. Od sierpnia 2020 roku rozpoczęto konserwację estetyczną nagrobka Reischerów czyli drugi etap prac.

A teraz trochę historii.

Rudniczanie nazywają pomnik Grobowcem Aptekarzy - informuje serwis sztafeta.pl.

W 1891 roku mgr Leon Knettner zdobył zgodę na utworzenie pierwszej apteki w Rudniku nad Sanem młody. Zmarły w wieku 48 lat pierwszy rudnicki aptekarz został pochowany na cmentarzu parafialnym w alei nazywanej obecnie Aleją Zasłużonych.

W grobowcu tym został również pochowany mgr Klemens Leon Reischer, który przejął aptekę po Knettnerze, a także poślubił wdowę po nim – Karolinę.

Urodzony 4 maja 1878 roku skończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w roku 1900.

Płyta inskrypcyjna na nagrobku informuje, że jest to również miejsce wiecznego spoczynku Jana Weleckiego. Emerytowany major Jan Welecki, spokrewniony z Karoliną Reischer, prowadził w rudnickiej aptece księgowość od 1 lipca 1951 do 30 czerwca 1958 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH