
Lokalny serwis echodnia.eu poinformował o zakończeniu remontu największego nagrobka cmentarza w Rudniku nad Sanem. Chodzi o grób Rodziny Reischerów - nazywanego przez mieszkańców Grobowcem Aptekarzy.
Odrestaurowanie historycznego pomnika pierwszych rudnickich aptekarzy dokonano dzięki poparciu mieszkańców, którzy dołożyli się do zbiórki podczas siódmej i ósmej kwesty wolontariuszy oraz dotacji od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków.
Pierwszy etap prac – konserwację techniczną zabytku rozpoczęto w 2019 roku. Od sierpnia 2020 roku rozpoczęto konserwację estetyczną nagrobka Reischerów czyli drugi etap prac.
A teraz trochę historii.
Rudniczanie nazywają pomnik Grobowcem Aptekarzy - informuje serwis sztafeta.pl.
W 1891 roku mgr Leon Knettner zdobył zgodę na utworzenie pierwszej apteki w Rudniku nad Sanem młody. Zmarły w wieku 48 lat pierwszy rudnicki aptekarz został pochowany na cmentarzu parafialnym w alei nazywanej obecnie Aleją Zasłużonych.
W grobowcu tym został również pochowany mgr Klemens Leon Reischer, który przejął aptekę po Knettnerze, a także poślubił wdowę po nim – Karolinę.
Urodzony 4 maja 1878 roku skończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w roku 1900.
Płyta inskrypcyjna na nagrobku informuje, że jest to również miejsce wiecznego spoczynku Jana Weleckiego. Emerytowany major Jan Welecki, spokrewniony z Karoliną Reischer, prowadził w rudnickiej aptece księgowość od 1 lipca 1951 do 30 czerwca 1958 roku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych