Rzymski łuk triumfalny zostanie oczyszczony bakteriami

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-01-2021, 15:21

Rzymski łuk triumfalny zostanie oczyszczony bakteriami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Słynny rzymski Łuk Septymiusza Sewera, stojący na Forum Romanum zostanie wyczyszczony bakteriami. Zabytek, zbudowany na początku III wieku nie był restaurowany od 40 lat.

Dyrektor parku archeologicznego w Wiecznym Mieście, Alfonsina Russo zapowiadając rozpoczęcie prac w najbliższych dniach wyjaśniła, że wykorzystana będzie w ich trakcie eksperymentalna technika z użyciem bakterii, opracowana przez konserwatora zabytków Alessandro Lugariego.

Na powierzchnię zabytku eksperci nałożą warstwę żelu, który pozostanie tam jakiś czas, aby zaczął działać. Już wcześniej metoda ta okazała się skuteczna w przypadku malowideł.

Jeśli i tym razem spełni oczekiwania, zostanie też użyta podczas prac konserwacyjnych innych zabytków na obszarze archeologicznym Koloseum i Forum Romanum - podkreślono.

Prace na łuku, mającym 25 metrów szerokości i 23 metry wysokości potrwają 7 miesięcy.

Budowla została wzniesiona w 203 roku z marmuru ku czci Septymiusza Sewera i jego synów Karakalli i Gety upamiętnia zwycięstwa tego cesarza nad Partami.

Jest bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi mitologiczne bóstwa i personifikacje pór roku, a także sceny z wypraw wojennych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH