Senat: wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” do obejrzenia także wirtualnie

PO GODZINACH

Autor: Senat/Rynek Aptek   14-04-2021, 09:30

Senat: wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” do obejrzenia także wirtualnie Senat: otwarcie wystawy „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”. Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

We wtorek marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”, przygotowaną z inicjatywy przewodniczącej Komisji Zdrowia senator Beaty Małeckiej-Libery we współpracy z samorządami zawodów medycznych, zaangażowanych w zmagania z pandemią.

  • Wystawa jest symbolicznym hołdem dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych walczących z pandemią Sars-CoV-2
  • Pandemia kosztowała życie ponad 150 pracowników ochrony zdrowia, a COVID-19 był powodem 90 tys. zakażeń wśród osób wykonujących zawody medyczne

Marszałek Senatu otwierając wystawę podkreślił, że jest to symboliczny i skromny hołd Senatu dla wszystkich, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w walce z pandemią. Przypomniał, że Senat ogłosił rok 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia. „W Senacie życie i zdrowie Polaków jest zawsze priorytetem” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki i zapewnił, że Izba zrobi wszystko, co jest w legislacyjnych prerogatywach Senatu, aby zdrowie Polaków miało się jak najlepiej.

Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Senator Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że wystawa w Senacie otwierana jest w szczycie trzeciej fali pandemii. Przytoczyła dane, z których wynika, że pandemia kosztowała życie ponad 150 pracowników ochrony zdrowia, a COVID-19 był powodem 90 tys. potwierdzonych zakażeń w tej grupie.

Senator Beata Małecka-Libera dziękowała także obecnym na otwarciu wystawy przedstawicielom samorządów medycznych za poświęcenie wszystkich medyków w walce z pandemią, a także za wkład w przygotowanie wystawy. Przewodnicząca Komisji Zdrowia poinformowała, że komisja przyjęła projekt inicjatywy ustawodawczej w sprawie chorób zawodowych wywołanych Covid-19 u osób wykonujących zawody medyczne.

Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Krzysztof Madej porównał walkę z pandemią do wojny. „Oczywiście tę wojnę wygramy i liczymy na to, ze ta wojna spowoduje zmiany w systemie ochrony zdrowia na tyle istotne, że podwójnie zwycięzcy wyjdziemy z tego” – powiedział.

Z pandemią walczą wszyscy, także farmaceuci

Wystawa "Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” inauguruje obchody roku 2021 jako Roku Pracowników Ochrony Zdrowia, uchwalonego 2 grudnia 2020 r. Celem wystawy jest nie tylko ukazanie niezwykle trudnej i wyczerpującej pracy medyków, którzy od ponad roku walczą z pandemią, ale także uhonorowanie i docenienie ich wysiłków.

Lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, aptekarze, inspektorzy sanitarni dokumentują na bieżąco swą pracę w dobie pandemii. Codziennie powstają tysiące fotografii, w przejmujący sposób ukazujących ich walkę o zdrowie i życie Polaków.

Na wystawie pokazywanych jest kilkanaście z nich. Fotografie te są niezwykle symboliczne: przedstawiają trudną codzienność wszystkich pracowników medycznych, heroiczną walkę z pandemią, zagrożenia na jakie są narażeni, ogromne zmęczenie; jednocześnie zdjęcia te niosą jednak nadzieję i przesłanie, że walka zakończy się wygraną nas wszystkich.

Wystawę, która prezentowana jest w holu na I piętrze w gmachu Senatu można zwiedzić także wirtualnie na Youtube.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH