Singapur: lista priorytetów do szczepień: medycy, seniorzy, listonosze, bankowcy

PO GODZINACH

Autor: LJ/moh.gov.sg   18-03-2021, 19:02

Singapur: lista priorytetów do szczepień: medycy, seniorzy, listonosze, bankowcy W Singapurze ustanowiono harmonogram szczepień. Odbiega nieco od polskiej wersji Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Po pracownikach medycznych i seniorach, rząd Singapuru planuje zaszczepić osoby z kolejnych grup zawodowych. Są wśród nich m.in. listonosze, a także pracownicy banków.

W Singapurze akcja szczepień przeciw covid-19 rozpoczęła się w lutym 2021 roku. Jak podaje tamtejsze ministerstwo zdrowia, do 8 marca br., w sumie około 379 tys. osób otrzymało co najmniej pierwszą dawkę szczepionki COVID-19, z czego ponad 217 tys. otrzymało drugą dawkę i zakończyło pełny schemat szczepień.

Ten liczący ponad 5,6 mln mieszkańców kraj również przygotował harmonogram szczepień poszczególnych grup populacji. Jednak w porównaniu do polskiego schematu, w większym stopniu uwzględnia poszczególne grupy zawodowe.

Medycy, seniorzy, dostawcy mediów
Za przygotowanie rekomendacji odpowiedzialny jest Komitet Ekspertów ds. Szczepień przeciwko COVID-19.

Podobnie jak u nas, priorytetowo potraktowano pracowników służby zdrowia, personel domów opieki i pensjonariuszy, a także osoby zaangażowane w działania związane z walką z koronawirusem.

W dalszej kolejności wytypowano seniorów. Szczepienia seniorów w wieku 70 lat i starszych rozpoczęły się na całej wyspie 22 lutego 2021 roku. Seniorzy w wieku od 60 do 69 lat rozpoczną szczepienia od końca marca. Ponieważ przybywa coraz więcej szczepionek, jest zapowiedź przyspieszenia tego procesu.

Kto jest na kolejnych miejscach? Komitet ekspertów zalecił również priorytetowe potraktowanie osób pracujących w sektorze lotniczym i morskim, a także określonych grup, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania kraju: agencje rządowe, służby bezpieczeństwa odpowiedzialne za ochronę granic oraz prawa i porządku, ale też osoby zaangażowane w dostarczanie mediów, takich jak woda, energia i usługi telekomunikacyjne oraz pracownicy, którzy zapewniają zaopatrzenie w podstawowe artykuły spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego.

Listonosze, bankowcy, kierowcy, sprzedawcy
Singapurskie Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w miarę napływania większej ilości zapasów szczepionek będzie rozszerzać zakres szczepień na pracowników o zasadniczym znaczeniu dla innych kluczowych funkcji, takich jak listonosze i doręczyciele, a także pracownicy banków zaangażowani w krytyczne operacje w zakresie systemów bankowych i finansowych.

Wcześniej szczepienia były oferowane grupom o wyższym ryzyku narażenia, takim jak kierowcy taksówek czy prywatnych samochodów wynajmowanych do przewozu osób szukających pomocy medycznej.

Dalej na liście są: pracownicy centrów handlowych i targowisk, dostawcy z branży żywnościowej, pracownicy przedszkoli, szkół i uczelni wyższych, mieszkańcy hoteli pracowniczych.

Przewidziano też szczepienia dla kierowców transportowych przekraczających granicę z Malezją. Tu włączono do akcji Ministerstwa Handlu i Przemysłu.

"Od kwietnia będziemy systematycznie rozszerzać szczepienia na inne segmenty. Szansę zaszczepienia będą mieli wszyscy mieszkańcy Singapuru" - podkreśla tamtejsze ministerstwo zdrowia (www.moh.gov.sg).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH