Śląsk: dodatkowy nabór w konkursie na urządzenia do walki ze smogiem

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek   20-07-2017, 15:43

Śląsk: dodatkowy nabór w konkursie na urządzenia do walki ze smogiem   Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Fundacja Młodzi Twórcy ogłosiła dodatkowy nabór w swym konkursie na projekt innowacyjnego urządzenia służącego do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych. Wynalazek, np. filtr czy absorber, ma być niedrogi, uniwersalny i łatwy w obsłudze.

Drugi termin nadsyłania zgłoszeń do ogólnopolskiego przedsięwzięcia pt. "Koniec smogu" upływa z końcem sierpnia.

Prezes fundacji Anna Dobrowolska powiedział PAP, że pomimo trudnego zadania, jakie postawiono uczestnikom, zainteresowanie jest. W pierwszym, zakończonym już naborze nadesłano 11 zgłoszeń "z wstępnymi, ogólnymi, bardzo ciekawymi propozycjami", a liczne zapytania w tej sprawie nadal do fundacji spływają.

Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu innowacyjnego urządzenia lub innego sposobu przyczyniającego się do ograniczenia niskiej emisji spalin w gospodarstwach domowych, takiego jak np. filtr, pochłaniacz czy absorber. Wynalazek powinien być niedrogi, łatwy w obsłudze i uniwersalny. Ta ostatnia cecha rozumiana jest przez organizatorów jako możliwość zastosowania wynalazku w kominach i w domach jedno-, i wielorodzinnych - na wsi oraz w mieście. Nie mogą to być urządzenia do obiektów przemysłowych.

- Ideą konkursu jest głównie ochrona środowiska, ochrona naszego zdrowia, jak również uniknięcie karania tych osób, które nie są w stanie kupić paliwa ekologicznego bądź drogiego pieca - wyjaśniła prezes.

Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne. Fundacja zapowiedziała też pomoc w opatentowaniu wynalazków.

W kapitule zasiadają eksperci ds. ochrony środowiska: dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica z Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr hab. inż. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej, dr Marcin Głodniok z Głównego Instytut Górnictwa oraz dr inż. Krystyna Kubica - ekspertka z Polskiej Izby Ekologii.

Problem wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu dotknął w sezonie zimowym wiele miast m.in. w woj. śląskim. Tam na początku roku w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o rekordowe ponad 1500 proc.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, znaczenie ma również emisja spalin samochodowych. 

Działania mające ograniczyć niską emisję w całym kraju podejmują zarówno samorządy lokalne, jak i regionalne m.in. w woj. śląskim w kwietniu przyjęto uchwałę antysmogową dla tego regionu. Zakazuje ona używania najbrudniejszych paliw (w tym mułów i flotokoncentratów) od września br. oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych (w perspektywie do początku 2028 r.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH