Ta apteka może wygrać w konkursie architektonicznym na najlepszy obiekt

PO GODZINACH

Autor: LJ/eumiesaward.com   11-03-2021, 20:03

Ta apteka może wygrać w konkursie architektonicznym na najlepszy obiekt Nominowana do nagrody w konkursie jest łotweska apteka w Rydze (fot. Arnis Diminis)

Do tegorocznej edycji konkursu na najlepszy obiekt architektoniczny Unii Europejskiej - Mies van der Rohe Award 2022 - został nominowany budynek apteki łotewskiego architekta Arnisa Diminsa. Obiekt znajduje się w Rydze.

  • Nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award 2022 jest budynek apteki w Rydze
  • Autorem projektu jest Arnis Dimins ze studia architektonicznego Substance
  • Zwycięzcę konkursu poznamy w kwietniu 2022 roku

Budynek apteki został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Widna i przestronna
Apteka znajduje się na niewielkim skwerze w Rydze. Autor projektu stworzył 16. narożny obiekt, o konstrukcji metalowej, wysoki na dwie kondygnacje. W ramie montażowej elewacji budynku zastosowano tradycyjny symbol apteki - krzyż. Jego elementem są lampy, które świecą jasnozielonym kolorem.

Konstrukcja nośna budynku oparta jest na czterech żelbetowych słupach. Taki zabieg sprawił, że możliwe jest maksymalne przeszklenie elewacji.

Budynek został ukończony w 2020 roku. Jego projektantem jest Arnis Dimins ze studia architektonicznego Substance.

Całkowita powierzchnia budynku to 1819,5 mkw., a powierzchnia użytkowa - 222 mkw. Koszt budowy wyniósł 2150 euro/mkw.

Mies van der Rohe Award 2022
European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award – to najważniejsza w Europie nagroda architektoniczna. Przyznawana jest od 1987 roku, a od 2001 jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej.

Zwykle wręcza się ją co dwa lata, jednak w tym roku, ze względu na pandemię, proces wyboru najładniejszych brył został wydłużony. W lutym 2021 roku ogłoszono 449 nominowanych, pod koniec roku dołączą do tego grona budynki ukończone w tym roku.

Krótką listę wybranych spośród nominowanych poznamy w styczniu 2022 roku, w lutym 2022 zostanie ogłoszona finałowa piątka, a w kwietniu 2022 – zwycięzca.

Z Polski nominowano do tej edycji konkursu 20 budynków. Dotychczas jedynym krajowym zwycięzcą w konkursie jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Autorami projektu są jednak zagraniczni projektanci ze Studia Barozzi Veiga, założonego w Barcelonie przez Fabrizio Barozziego i Alberto Veigę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH