„To nie jest szczęśliwa promocja prokreacji”

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-11-2017, 11:39

„To nie jest szczęśliwa promocja prokreacji” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niestety widziałem, rzeczywiście dość kontrowersyjny - stwierdził Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej odnosząc się do spotu z królikami mającego zachęcać Polaków do rozrodczości, przygotowanego na zlecenie resortu zdrowia.

- To nie jest do końca szczęśliwa promocja tego, by mieć więcej dzieci - ocenił wiceminister w radiowej Trójce.

Dodał: - Jako człowiek, który działał w Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" i od dziesięciu lat też jako publicysta starał się oddzielić wielodzietność od takiego myślenia stereotypowego, że to jakaś patologia czy ludzie, którzy nie potrafią (nad sobą) zapanować, myślę, że ta akurat promocja tego, by mieć więcej dzieci, nie jest do końca szczęśliwa – powiedział.

Na 30-sekundowym filmie widać króliki na łące. - Kto jak kto, ale my, króliki, wiemy, jak zadbać o liczne potomstwo. Chcesz poznać nasz sekret? - słychać głos tle. - Po pierwsze, dużo się ruszamy. Po drugie, zdrowo jemy. Po trzecie, nie stresujemy się, kiedy nie musimy. I po czwarte, nie używamy sobie – informuje głos, a na filmie widać kolejno – króliki, które biegają, jedzą warzywa i owoce, odpoczywają i zeskakują z odwróconego do góry dnem kieliszka. - Więc jeśli chcesz kiedyś zostać rodzicem, weź przykład z królików. Wiem, co mówię, ojciec miał nas 63 – słychać na nagraniu. Spot kończy się słowami: Wspieramy zdrowy styl życia. Ministerstwo Zdrowia. W tle pojawia się logo Narodowego Programu Zdrowia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pytany o spot podkreślił, że jego autorami są eksperci od PR-u. - Nie jestem autorem tego spotu. Specjaliści od kampanii społecznych uznali, że właśnie taki sposób - trochę kontrowersyjny, ale wywołujący dyskusję, a to już jest ważne - będzie dobry na zwrócenie uwagi na problem, jaki mamy w Polsce, jak i w całej Europie z niedostateczną liczbą rodzących się dzieci - powiedział Radziwiłł.

- Nawet jeśli są osoby, którym ten - jednak sympatyczny - spocik się nie podoba, rozumiem te emocje, ale myślę, że wywołanie tej dyskusji na ten temat też jest ważne - dodał.

O spocie krytycznie wypowiadali się politycy PO. Poseł Bartosz Arłukowicz ocenił, że jest to "żenująca propozycja ministra zdrowia". Jak mówił, jedną z pierwszych decyzji Radziwiłła była likwidacja programu in vitro.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH