
W obiegowej opinii funkcjonuje pogląd, że osoby mające kłopoty z kamicą nerkową powinny pić dużo piwa, napój ten ma bowiem rozpuszczać złogi nerkowe. Jednak Gazeta Wyborcza informuje: rozpuszczenie przez nie już istniejącego kamienia jest niemożliwe.
Niewątpliwą zaletą piwa jest fakt, że ma ono działanie moczopędne. To teoretycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Jednak w praktyce piwo ani nie zapobiega, ani nie leczy kamicy nerkowej. Rozpuszczenie przez nie już istniejącego kamienia jest niemożliwe - informuje Gazeta Wyborcza.
Jednocześnie gazeta dodaje, że codzienne picie piwa zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby i trzustki. Aby zapobiec kamicy, warto zatem pić więcej nie piwa, a wody.
Pod koniec 2016 roku tymczasem Naukowcy z Cambridge University wspólnie ze szwedzkimi uczonymi z Karolinska Institutet poinformowali o wynikach swoich badań, z których wynika, że jedno piwo dziennie nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc.
- Alkohol spożywany w małych ilościach zmniejsza tempo tworzenia się zakrzepów we krwi. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia udaru należałoby pić jedno piwo dziennie - oceniono.
Z kolei pół roku później niemieccy kardiolodzy opublikowali na łamach European Heart Journal badania, z których wynika, że piwo powoduje tachykardię, przyspieszony rytm serca....
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych