U kobiet zawał przebiega inaczej

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   02-06-2017, 15:53

U kobiet zawał przebiega inaczej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze przyznają, że objawy zawały serca u kobiet są mniej specyficzne niż u mężczyzn, przez co trudne do rozpoznania. Codziennie z powodu zawału serca umiera ponad 80 Polek.

W przypadku pań nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to nieswoiste objawy mogące sugerować grypę, przeziębienie lub niestrawność. Może to być ból ramienia lub karku promieniujący do pleców lub żuchwy.

Lekarze przyznają, że te róznice sprawiają, iż rozpoznanie zawału u kobiety trwa średnio o 30 minut dłużej niż w przypadku mężczyzny.

Czujność tłumi też przekonanie, że serce kobiety jest w naturalny sposób chronione przez hormony. Kobiety rzeczywiście zapadają na choroby układu krążenia średnio o 10 lat później niż mężczyźni. Przypisuje się to ochronnej roli żeńskich hormonów.

Specjaliści przypominają, że w okresie pomenopauzalnym, kiedy znika ta ochrona, u kobiet znacząco zwiększa się ryzyko zdarzeń kardiologicznych. Dlatego kobiety po 50. roku życia powinny mieć przede wszystkim monitorowany, a w razie potrzeby wyrównany poziom hormonów.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH