UK: lekooporny grzyb atakuje coraz więcej pacjentów

PO GODZINACH

Autor: radiozet.pl/rynekaptek.pl   18-08-2017, 15:14

UK: lekooporny grzyb atakuje coraz więcej pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W kilkudziesięciu brytyjskich placówkach medycznych rozprzestrzenił się lekooporny grzyb o nazwie Candida auris. Według potwierdzonych danych, zachorowało już na niego dwunastu pacjentów, z kolei u 27 osób infekcja miała bardzo ciężki przebieg.

Candida auris zwykle nie daje żadnych objawów, w określonych warunkach może jednak prowadzić do posocznicy lub ciężkiego zakażenia ran - informuje Radio Zet.

Świat usłyszał o tym grzybie w 2009 r., kiedy wykryto go w płynie z uszu u pacjentów w Japonii, a następnie pojawił się m.in. w Korei Południowej, Wenezueli, Indiach, Izraelu, Pakistanie, Kuwejcie i RPA. W 2013 r. odnotowano jego obecność w Wielkiej Brytanii. W 2016 r. CDC (Centers for Disease Control and Prevention), amerykańska agencja rządowa zajmująca się kontrolą i prewencją chorób, uznała infekcje spowodowane Candida auris za światowy problem.

Grzyb rozprzestrzenia się głównie w placówkach medycznych, gdzie hospitalizowane są osoby chore. Pozostaje obojętny na leki przeciwgrzybiczne i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Kolejne osoby mogą zarazić się już w ciągu 4 godzin od momentu pierwszej infekcji.

Lekarze alarmują o częste mycie rąk i używanie preparatów antyseptycznych, zwłaszcza podczas kontaktu z osobami przebywającymi w szpitalu lub korzystającymi z usług w różnego rodzaju placówkach medycznych.

Więcej: www.radiozet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH