UK: studenci ćwiczą z aktorami odgrywającymi role pacjentów

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   05-05-2017, 13:40

UK: studenci ćwiczą z aktorami odgrywającymi role pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Im więcej pacjent wie o swojej chorobie, tym lepiej dla niego. Edukacja powinna zacząć się już w gabinecie lekarza. Nawet najlepszy lek nie działa, jeśli pacjent nie ma motywacji, żeby go przyjmować - czytamy na stronie wyborcza.pl.

Skuteczna terapia to coś więcej niż wypisanie recepty z zaleceniem. Podstawą powodzenia terapii jest dobra współpraca lekarza z pacjentem.

Do nawiązania dobrej relacji z pacjentem potrzebne są jednak określone umiejętności. Nie każdy lekarz to potrafi. Winę za ten stan rzeczy w dużej mierze ponosi brak edukacji lekarzy w tym zakresie. Studenci medycyny skarżą się, że wiadomości teoretycznych mają w toku studiów aż nadto, zaś postępowania z chorym się nie uczą.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii ta umiejętność jest bardzo ceniona. Dlatego też studenci medycyny jeszcze zanim nauczą się, jak leczyć choroby, uczą się, jak rozmawiać z pacjentami.

Na I roku studiów odbywają wizyty w szpitalach i gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu, gdzie obserwują, jak przebiega rozmowa z chorym. Na II roku sami ćwiczą tę umiejętność z aktorami odgrywającymi role pacjentów.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH