UK: wysokie obcasy to nie zawsze wolny wybór kobiety

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   04-08-2017, 15:07

UK: wysokie obcasy to nie zawsze wolny wybór kobiety Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do rządu Wielkiej Brytanii wpłynęła podpisana przez ponad 7 tys. kobiet petycja, w której domagały się one, żeby zakazać pracodawcom zmuszania kobiet do noszenia w czasie pracy obuwia na wysokich obcasach. Co na to władze UK?

Inicjatorką petycji jest 27-letnia Nicola Thorp, która została tymczasowo zatrudniona w londyńskim oddziale PwC na stanowisku recepcjonistki. Już pierwszego dnia w pracy została odesłana do domu, ponieważ przyszła w płaskim obuwiu. - Miałam pracować na wysokich obcasach przez 9 godzin oprowadzając klientów na spotkania. Powiedziałam, że w takim obuwiu nie jestem w stanie temu podołać - wyjaśniała Thorp.

Rząd brytyjski odrzucił petycję argumentując, że nie należy kobiet zmuszać do noszenie butów na wysokich obcasach, ale nie można również zakazywać pracodawcom tego, żeby miały tego rodzaju oczekiwania wobec zatrudnianych pracownic.

Dr Max Barnish z University of Aberdeen przyznaje, że noszenie przez kobiety obuwia na wysokich obcasach nie jest korzystne dla zdrowia i powinny one zdawać sobie z tego sprawę. Powoduje ono ból, obrzęki, a nawet urazy stopy.

Wynika to z tego, że w obuwiu na wysokim obcasie przednia część stopy musi trzymać trzy czwarte masy całego ciała. Zmianie ulega również ustawienie poszczególnych kości, ścięgien i więzadeł. Z czasem dochodzi do powstania haluksa, czyli wykoślawienie i deformacji palucha, co może powodować bóle nawet podczas używania płaskiego obuwia.

Dr Barnish przyznaje jednak, że kobiety używające obuwia na wysokich obcasach postrzegane są jako bardziej atrakcyjne.

- Nie sugerujemy, co należy robić, czy używać obuwie na wysokich obcasach, chcemy tylko przekazać, jakie są związane z tym zagrożenia zdrowotne i ewentualne korzyści społeczne - twierdzi współautorka opracowania dr Heather Morgan z University of Aberdeen.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH