Ultimatum: zerwiecie kontakty z Tajwanem, dostaniecie szczepionki

PO GODZINACH

Autor: PAP   25-03-2021, 19:33

Ultimatum: zerwiecie kontakty z Tajwanem, dostaniecie szczepionki Nietypowa propozyacja miała paść pod adresem rządu Paragwaju - szczepionki za zerwanie więzów dyplomatycznych Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Paragwajski rząd miał dostać ofertę chińskich szczepionek w zamian za zerwanie więzi z Tajwanem. Pekin: to złośliwy przykład dezinformacji.

Paragwaj, jak wiele innych państw, stoi w obliczu trudnej walki o zdobycie szczepionek przeciwko Covid-19. Ale zabiegi Asuncion są skomplikowane przez napięte stosunki Chin z Tajwanem i USA. Paragwajski rząd dostał oferty chińskich szczepionek w zamian za zerwanie więzi z Tajpej.

Złośliwy przykład dezinformacji
Poinformowało o tym na początku tygodnia paragwajskie MSZ. Resort przekazał, że oferty zostały złożone przez osoby, których - jak to ujął - "legitymacja i powiązania z rządem Chińskiej Republiki Ludowej nie są udowodnione" - informuje japoński anglojęzyczny dziennik "The Japan Times".

Szef MSZ Euclides Acevedo oświadczył w wywiadzie radiowym, że nie ugnie się pod presją. - Nie zaakceptujemy tego, że powiedzą nam: "Sprzedajemy szczepionki, ale oni zrywają stosunki z Tajwanem" - zakomunikował.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała, że nic nie wie o źródle zarzutów. Ale wskazała, że jej kraj był "zawsze honorowy (...)", jeśli chodzi o oferty wsparcia szczepionkami.

- W odniesieniu do konkretnego incydentu (...) myślę, że jest to typowy złośliwy przykład dezinformacji - skwitowała Hua podczas briefingu prasowego w Pekinie.

Geopolityka a szczepionki
Według Bloomberga sprawa jest "najnowszym przykładem na to, jak geopolityka wpływa na globalny wyścig po szczepionki, na czele z głównymi mocarstwami, które dominują w produkcji i gromadzą zapasy".

Kwestia pozyskiwania szczepionek wywołała w Paragwaju protesty uliczne przeciwko postępowaniu rządu w obliczu kryzysu zdrowotnego i doprowadziła do tego, że w zeszłym tygodniu opozycyjni deputowani bezskutecznie domagali się impeachmentu.

Paragwaj należy do kurczącego się klubu kilkunastu krajów, które nadal uznają rząd Tajwanu, uważanego przez Pekin za swoją zbuntowaną prowincję. 63-letnie stosunki sięgają czasów, gdy antykomunistyczny dyktator Alfredo Stroessner i przywódca chińskich nacjonalistów Czang Kaj-szek rządzili w Asuncion i Taipei. Osobisty sekretarz Stroessnera i ojciec obecnego prezydenta Paragwaju, Mario Abdo Beniteza, towarzyszył dyktatorowi podczas jego wizyty na Tajwanie w 1975 roku - przypomina "JT".

7 mln mieszkańców: 63 tys. dawek szczepionki
Wśród państw, które uznają Tajwan, oprócz Paragwaju, są m.in. Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Belize, Haiti czy Watykan.

Paragwaj zmagał się z problemem zabezpieczenia szczepionek dla swej ponad 7-milionowej populacji. Od lutego br. ten południowoamerykański kraj otrzymał zaledwie 63 tys. dawek szczepionek, choć niedawno ogłosił, że Indie i Katar obiecały dostarczyć łącznie 600 tys. dawek. Od wybuchu pandemii w Paragwaju zgłoszono ponad 200 tys. przypadków zachorowań na Covid-19 i ponad 3800 zgonów.

Desperackie poszukiwania szczepionek w Paragwaju przyciągnęły dziesiątki pośredników, w tym firmę z branży nieruchomości, która oferuje pośrednictwo w transakcjach dotyczących szczepionek. Według ministra zdrowia Julio Borby wielu z 35 pośredników, którzy zgłosili się do resortu, zażądało wielomilionowych zaliczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH