W miastach będzie dzisiaj niebiesko

PO GODZINACH

Autor: PHA Polska   05-05-2021, 17:02

W miastach będzie dzisiaj niebiesko Aby przekonać się jak oddychają osoby z nadciśnieniem płucnym podejmując codzienne i z pozoru błahe czynności, wystarczy zrobić prosty „test słomki” Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, w Polsce w geście solidarności z chorymi, 5 maja w kilku miastach znane miejsca rozbłysną niebieskim światłem.

W dniu 5 maja, w kilku miastach w Polsce, znane obiekty rozbłysną niebieskim światłem.

Dlaczego na niebiesko?

Podświetlone zostaną: molo w Kołobrzegu, Kładka Bernatka i estakada Lipska-Wielicka w Krakowie, Fontanna Neptuna w Gdańsku, Stadion Wrocław, katowicki Spodek, Filharmonia w Szczecinie, Muzeum Częstochowskie, Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie, Stadion Arena Lublin, Palmiarnia w Zielonej Górze oraz Wieża Ciśnień w Bydgoszczy.

- Dzięki tym podświetleniom i zaangażowaniu miast, które włączyły się do akcji, mamy nadzieję, że więcej osób dowie się, że istnieje taka choroba, jak nadciśnienie płucne (z nazwy często mylona z nadciśnieniem tętniczym) i czym może się objawiać  – mówi Marta Mrozek, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół.

Jednym z objawów nadciśnienia płucnego mogą być sine, przypominające niebieski kolor, usta. Dlatego ta barwa jest uznawana na świecie za „symboliczny kolor chorych na nadciśnienie płucne”.

Edukacyjnie o nadciśnieniu płucnym

Uczucie duszności, brak tchu przy wykonywaniu prostych czynności, ogólne osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia oraz omdlenia i zasłabnięcia podczas wysiłku fizycznego  – to pierwsze symptomy nadciśnienie płucnego. Czasami dochodzi do tego suchy kaszel, chrypka, ból w klatce piersiowej i krwioplucie.

Z powodu nieoczywistych objawów, postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat. Wpływa to znacząco na stan zdrowia chorych oraz ich szanse na przeżycie.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnych i Ich Przyjaciół, prowadzi szereg działań mających na celu edukację na temat choroby oraz wsparcie dla samych chorych. W ramach obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego na 14 maja 2021 zaplanowana została konferencja online pt. „Codziennie bez tchu – co powinniśmy wiedzieć o nadciśnieniu płucnym?”, w której wezmą uznani specjaliści zajmujący się leczeniem nadciśnienia płucnego.

Test słomki

Aby przekonać się jak oddychają osoby z nadciśnieniem płucnym podejmując codzienne i z pozoru błahe czynności, wystarczy zrobić prosty „test słomki”.

Polega on na zatkaniu nosa palcami, a następnie oddychaniu ustami przez słomkę do napojów. Oddychając w ten sposób, w trakcie wykonywania jakiejkolwiek, możemy doświadczyć z jakimi niedogodnościami mierzą się każdego dnia osoby chorujące na nadciśnienie płucne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH