
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, w Polsce w geście solidarności z chorymi, 5 maja w kilku miastach znane miejsca rozbłysną niebieskim światłem.
W dniu 5 maja, w kilku miastach w Polsce, znane obiekty rozbłysną niebieskim światłem.
Podświetlone zostaną: molo w Kołobrzegu, Kładka Bernatka i estakada Lipska-Wielicka w Krakowie, Fontanna Neptuna w Gdańsku, Stadion Wrocław, katowicki Spodek, Filharmonia w Szczecinie, Muzeum Częstochowskie, Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie, Stadion Arena Lublin, Palmiarnia w Zielonej Górze oraz Wieża Ciśnień w Bydgoszczy.
- Dzięki tym podświetleniom i zaangażowaniu miast, które włączyły się do akcji, mamy nadzieję, że więcej osób dowie się, że istnieje taka choroba, jak nadciśnienie płucne (z nazwy często mylona z nadciśnieniem tętniczym) i czym może się objawiać – mówi Marta Mrozek, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół.
Jednym z objawów nadciśnienia płucnego mogą być sine, przypominające niebieski kolor, usta. Dlatego ta barwa jest uznawana na świecie za „symboliczny kolor chorych na nadciśnienie płucne”.
Uczucie duszności, brak tchu przy wykonywaniu prostych czynności, ogólne osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia oraz omdlenia i zasłabnięcia podczas wysiłku fizycznego – to pierwsze symptomy nadciśnienie płucnego. Czasami dochodzi do tego suchy kaszel, chrypka, ból w klatce piersiowej i krwioplucie.
Z powodu nieoczywistych objawów, postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat. Wpływa to znacząco na stan zdrowia chorych oraz ich szanse na przeżycie.
Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnych i Ich Przyjaciół, prowadzi szereg działań mających na celu edukację na temat choroby oraz wsparcie dla samych chorych. W ramach obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego na 14 maja 2021 zaplanowana została konferencja online pt. „Codziennie bez tchu – co powinniśmy wiedzieć o nadciśnieniu płucnym?”, w której wezmą uznani specjaliści zajmujący się leczeniem nadciśnienia płucnego.
Aby przekonać się jak oddychają osoby z nadciśnieniem płucnym podejmując codzienne i z pozoru błahe czynności, wystarczy zrobić prosty „test słomki”.
Polega on na zatkaniu nosa palcami, a następnie oddychaniu ustami przez słomkę do napojów. Oddychając w ten sposób, w trakcie wykonywania jakiejkolwiek, możemy doświadczyć z jakimi niedogodnościami mierzą się każdego dnia osoby chorujące na nadciśnienie płucne.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych