W światowym dniu walki z rakiem: Alivia o drugiej fali w onkologii

PO GODZINACH

Autor: Alivia/ rynekaptek.pl   04-02-2021, 15:02

W światowym dniu walki z rakiem: Alivia o drugiej fali w onkologii 29% chorych przyznało, że gdy odwołano im wizytę lub terapię, nie zostali poinformowani, w jakiej placówce i w jakim terminie ich leczenie będzie kontynuowane Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W Światowym Dniu Walki z Rakiem (World Cancer Day 2021), przypadającym 4 lutego, Fundacja Alivia apeluje o pilne wdrożenie procedur koordynacji opieki nad chorymi i monitoring ciągłości ich leczenia.

Wciąż co trzeci chory na raka ma odwoływane terapie i badania. Prawie 70% z nich nie uzyskało pełnej informacji, gdzie i kiedy będą dalej leczeni. Fundacja Alivia ujawnia, z jakimi problemami zmagają się pacjenci onkologiczni w czasie drugiej fali epidemii COVID-19.

Ostatni rok był dramatyczny dla pacjentów: nastąpiło pogorszenie poziomu opieki zdrowotnej w całym kraju, a chorzy na raka stali się grupą dotkniętą w sposób szczególnie bolesny. Wiosną 2020 r., po pierwszej fali epidemii, Fundacja Onkologiczna Alivia alarmowała, jak fatalny był dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego w raporcie “Rzeczywistości równoległe. Polska onkologia w czasie epidemii COVID-19”. Teraz Alivia ujawnia, jak wygląda leczenie raka w Polsce w okresie jesienno-zimowym i prezentuje drugą część opracowania “#drugafala”.

W czasie drugiej fali epidemii 33% pacjentów wskazało, że ich leczenie czy diagnostyka były odraczane lub odwoływane. Wiosną było to 36%. Również 40% personelu przyznało, że z powodu koronawirusa w szpitalu były odwoływane lub przekładane procedury u tych pacjentów, którzy ze względów medycznych powinni zostać obsłużeni bez opóźnień.

Wśród opisowych odpowiedzi Fundacja otrzymała m.in. takie relacje: "Mój mąż miał trzy razy przesuwany termin wizyty. Kontakt z lekarzem onkologiem graniczył z cudem, a ma bardzo zaawansowany nowotwór".

29% chorych przyznało, że gdy odwołano im wizytę lub terapię, nie zostali poinformowani, w jakiej placówce i w jakim terminie ich leczenie będzie kontynuowane. 39% odpowiadało, że zostali poinformowani “częściowo”.

Liczne apele organizacji pacjenckich i intensywne wysiłki instytucji publicznych doprowadziły do poprawy stanu zaopatrzenia placówek w środki ochrony osobistej.

96% pacjentów i 78% personelu potwierdziło, że kadra medyczna jest wyposażona w maski lub inny sprzęt ochronny. 71% personelu przyznało, że zwiększyła się dostępność do testów wykrywających zakażenie SARS-CoV-2. To o 11 punktów procentowych więcej niż w pierwszej edycji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH